Delta Teknik Servis ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Özden'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  2 Yorum

Delta Teknik Servis Garanti Dışına Çıkarılan Telefon

1.480görüntüleme
Özden
Özden 14 Kasım 2020 23:15

Son derece güvensiz ahlakı olmayan bir firma. Garantili cihazımı 17 gün beklettiler. 17 gün sonunda su teması var, garanti dışı, 1500 TL masrafı var dediler. Telefonumu ilk gördüğüm tamirciye bıraktığım. Telefonum 2 gün sonra 200 TL masrafa elime ulaştı. Madem sıvı teması vardı Ankara'daki servise verdiğim telefon neden İstanbul'a gitti Ankara'daki servis sıvı temasını göremiyor muydu 17 gün bir sıvı temasını görmek için mi beklettiniz. Sonra da sıvı temasından sonra garanti kapsamı dışında dediniz sizin hakkınızda daha önceden de bu tür şeyler duymuştum. Fakat ihtimal vermemiştim ama insan başına gelince doğruluğunu anlıyor. Yazıklar olsun size, bu kadar küçüldü iseniz yapacak bir şey yok zaten size.

Delta Teknik Servis Logo
Delta Teknik Servis16 Kasım 2020 11:43

Merhaba, Küresel olarak yaşanan pandemi sebebi ile bölge servislerimiz yalnızca kayıt işlemlerinde kullanıcılarımıza destek olmaktadır. Cihaz inceleme, kontrol ve onarım süreci İstanbul Onarım Merkezi'nde yapılmaktadır. Cihazınızın kayıt işlemleri Ankara Bölge servisinde gerçekleşmiş ve sürecin devam etmesi açısından İstanbul Onarım Merkezi'ne yönlendirilmiştir. Cihazınıza yapılan teknik incelemeler neticesinde cihazın anakartının sıvıya maruz kaldığı tespit edilmiştir. Garanti şartlarında açıkça belirtildiği üzere cihazın sıvıya maruz kalması cihazı garanti dışı değerlendiren unsurlardandır. Cihazınızın garanti dışı değerlendirilmesine istinaden tarafınıza ücretli onarım teklifi sunulmuştur. Tarafınıza sunulan ücretli onarım teklifi onaylanmadığından cihaz onarımsız bir şekilde tarafınıza teslim edilmiştir. Cihazı teslim aldıktan sonra yapılacak ve yapılan işlemler sizlerin inisiyatifindedir. Cihazınıza ait görseller incelemeniz üzere ektedir. Saygılarımızla, Delta Servis.

Özden
Özden22 Kasım 2020 11:48

Neden cevap veremiyorsun Delta Servis Dışarıda 200 TL'ye yaptırdığım arızaya 1500 TL demek nasıl bir iş ahlakıdır Buna yeterli bir cevap verin sizden özür dileyip gönderimi sileceğim

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Özden
Özden16 Kasım 2020 12:07
 

Sizde yalan bitmez nasıl olsa, Ben o sıvı temasında sizin parmağınız olduğuna eminim. Arızayı 200 TL'ye yapan da bu işten ekmek yiyor, siz bana 1500 TL fiyat çektiniz iş ahlak değerlendirmenizi yapmam için yeterli bir kriter.

Yakup
Yakup22 Kasım 2020 10:28
 

Benim gönderdiğim telefona da ilk gönderdiğimde nasıl olsa garanti bitene kadar daha gelmez diye orijinal olmayan parça takmışlar ikinci gönderdiğimde telefonu açtılar kendi yaptıkları işlemden kuşkuya düşerek bu parçalar orijinal değil işçilik hatal

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler