Cevaplar

profile-icon Serdar 2 hafta önce

Sorun tam çözüdü dedik 1600 TL daha masraf çıkardılar. Cihazı aldığımdan beri PC ye bağlanmıyor. Beni deltadan arayan müşteri ilşikisinden sıfır anlayan boru sesli ali önce 200 sonrada 1600 TL masraf çıkardı. Zeka seviyesi piq yapmış boru sesli ali beyin bana 1800 versin bana ona o telefonu hemen vereyim. Benim hatam böyle garanti diye diye müşteriyi sömüren firmalardan ürün almak. Bu arada sevgi hanım şikayet kaydınız silin dedi teşekkür ettik ondan sonra ortadan kayboldu. Ve dünayanın masrafını çıkardılar. Sıfır kutusunda alınıp PC'ye bağlanmayan bilgisayar şimdi de bağlanmıyor ama IQ piq yapmış ali bana inanmadı ve tüketici hatası dedi... Gözümün içine baka baka yalan atıyorlar. Ben ürünü ilk aldığımdan beri PC ye bağlanmıyor... Yazıklar olsun.

profile-icon Serdar 3 hafta önce

Teşekkürler çözüldü.

profile-icon Serdar 3 hafta önce

Teşekkürler sevgi hanım

profile-icon Serdar 3 hafta önce

Teşekkürler çözüldü.

profile-icon Serdar 3 hafta önce

Az önce Deta Servisten sevgi hanım beni aradı sağ olsun çok ilgilendi ve problemi çözdü Teşekkürler Delta Servis ve sevgi hanım:)

Delta Teknik Servis Logo Delta Teknik Servis 3 hafta önce

Merhaba Konu ile alakalı ilgili birimlerimiz detaylı bilgi ve yapılacak işlem hakkında sizinle görüşme sağlamış ve çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Anlayışınız için teşekkür eder iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Delta Servis.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler