Delta Teknik Servis Hatalı Üretilen Ana Kartı 2,5 Ayda Değiştirip Gönderemediler.

Kadir A. |

Garantili LG G4 telefonum arıza yapınca gönderdiğim Delta Teknik Servis'te 3,5 aydır tamir bekliyor. Her aramamda farklı yalan söyleniyor. Ramazan bayramı öncesi üretim hatalı ana kartınızın yenisi geldi. Elimiz çok kalabalık müsaade edin bayram sonu ana kartı değiştirip gönderelim dediler. Bayramdan beridir 1 ay geçmesine rağmen onarım gerçekleşmedi.

Son aramalarımda kore'den ana kart gelmiyor denildi. Bana üretim hatasız bir LG G4 gönderin ya da bedelini iade edin dedim, onu da yapmadılar. Sakın Delta Teknik Servis garantili telefon almayın. Bu kafa ile kısa sürede batarlar. Bu hafta tüketici hakem heyetine başvurup telefon için ödediğim bedeli yasal faizi ile birlikte talep edeceğim.

Etiketler :

Ürün İade ve Değişim Yetkili Servis Tamir Süresi

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Kadir A.
    13 Ağustos
    18:29

    Delta Teknik tarafından yeni bir LG G4 telefonu aylar sonra gönderildi ancak içerisinden şarj cihazı çıkmadı. Arızalı cihazımı kutusunda tüm parçaları ile göndermiştim. Şimdi telefonu eşimin Samsung S6 telefonunun şarj cihazı ile şarj etmek zorunda kalıyorum. Ayrıca firmanın yeni cihazı ödemeli kargo ile göndermesi bile çok yakışıksız. Umarın firma bu tür sıkıntılara başkaları için neden olmaz. Zira bu kafa ile giderlerse sonları hüsran olur.