15 Ekim
#12783660

Dekopasaj Siparişimin Teslim Edilememesi!

Dekopasaj'dan yaklaşık 1 ay önce kahverengi deri bir ikili koltuk aldım. Fakat bana teslimat gününden 1 gün önce siparişin satıcı kaynaklı olarak tarafıma iletilemeyeceği telefonla aranarak söylendi. Ben de ısrarla ona benzer bir ürünün tarafıma iletilmesini talep ettim. Attığım maile cevap vererek ürünün bedelinin kredi kartına yansıtılacağını yazdılar.
Neymiş satıcı ile alıcı arasında köprülermiş. Zaten insanlar taşınırken yer olmasın diye satıyor eşyalarını siz eşya satıldıktan 1 ay sonra almaya giderseniz olacağı budur.
Her gün her yere reklam verip duruyorsunuz ama inanın sizden hiçbir şey olmaz. Bu kadar sorumsuzluk görmedim. Sanki suç benimmiş gibi davranıyorsunuz.
Ama doğru suç bizde alışveriş yaptık para kazandırdık ya en suçlu inanın ki biziz!

Tarık Tarık 1.674 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tarık20 Ekim

    Ancak yaşanan bu aksaklıktan dolayı hem ben 1 ay fazladan bekledim hem de bu aksaklığın yarattığı durum telafi edilmedi Bu süreci üstünkörü geçiştirdiğinizi düşünüyorum En azından başka ürünler için ekstra indirim kupon düzenleyip sunabilirdiniz bana

  • Dekopasaj Temsilcisi20 Ekim

    Merhaba Tarık bey, Dekopasaj satıcı ve alıcıyı buluşturan bir pazar yeridir. Sitemiz de satılan ürünler satıcı adreslerinde yer alıp, ürün satıldıktan sonra satıcıya ve alıcıya 24 saat içinde nakliye tarihleri iletilmektedir. Nakliye günü satıcı adresine gidildiğinde maalesef ürünü sattıklarını belirtmeleri üzerine üzülerek sipariş iptaliniz yapmıştır. Benzer bir ürün bulmak üzere ilanlarımızı kontrol ettiğimizde maalesef sitemizde satılan ürünlerin 2. El ürünler olması ve stoklu çalışmamız sebebi benzerini bulamadığımızı belirterek odediğiniz tutarın iadesini sağlamak durumunda kaldığımızı belirtmek isteriz. Satıcı kaynaklı yaşanan aksaklıktan dolayı ozür dileriz. Sevgiler,

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler