31 Mayıs 2013
#1825723

Deichmann Spor Ayakkabının Kenarları Açıldı!

İki ay önce Edirne Keşan mağazasından Nike spor ayakkabı aldım ve yanlardan açılma yaptı . Mağazaya ayakkabımı götürdüğümde benden inceleneceği ve bana haber verileceği söylendi. 5 gün sonra telefonuma mesaj geldi ve kullanıcı hatası olduğu söylendi. Tamir için onaylamam gerektiği söylendi.


Tekrar itiraz ettiğim için tekrar incelemeye aldılar ama yine bana kullanıcı hatası diye mesaj gönderdiler böyle tuhaf bir şey görmedim. Bu ayakkabıyı kim nasıl inceledi anlamıyorum üründe yandan açılma var iki ayda nasıl açılır da kullanıcı hatası olur. Böyle bir satış sonrası ilgisiz bir firma ilk defa görüyorum. Keşke ayakkabınızı almaz olsaydım.

Murat Murat 75 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Deichmann Temsilcisi03 Haziran 2013

    1825723 Numarali sikayet hakkinda: Deichmann , müşteri memnuniyetini esas alarak kullanılmış ürünleri incelemeye alarak üretim aşamasında oluşan hatalardan kaynaklanan ve tadilatı mümkün olmayan durumlarda ürün değişimi yapmaktadır. Kullanım ve bakım uygulamalarına uygun kullanılmayan ürünlerde oluşan deformasyonlar tüketici kaynaklı olduğundan onarım yolu ile müşterilerimize yardımcı olunmaktadır. Üründek sorun tadilatla giderilebilecek bir sorun olduğundan müşterimize tadilat önerilmiştir. Bilginize sunariz. Saygilarimizla, Deichmann TR, Müsteri iliskileri

Ziyaretçi Yorumları