17 Şubat 2015
Yorum Yap
#3052714

Deichmann Kusurlu Ürünü Kabul Etmiyorlar!

10.08.2014 tarihinde Diyarbakır Ceylan AVM içerisinde bulunan Deichmann mağazasından tanesi 49.90 TL'den iki çift kışlık ayakkabı aldım. Ayakkabıları kışlık olduğu için Kasım ayı içerisinde giymeye başladım. Aradan iki ay geçmeden ayakkabılardan biri yanlardan açıldı ve yırtıldı. Diğeri ise Paçalarımın değdiği kısımlardaki derilerinin hepsi soyuldu. Ayak bükülme kısımları ise karton gibi çatladı. Ayakkabıları mağazaya faturasıyla birlikte götürüp değişim talep ettim. Bir haftanın sonunda bana döndüklerinde fabrikasyon hatası olmadığını ancak tamirat yapabileceklerini söylediler. Parasında değilim ama saf yerine konmak istemiyorum. Hakkımı hakem heyetine başvurarak arayacağım.

Uğur 1.201 Okunma

Cevaplar

  • Uğur17 Şubat 2015

    Buradaki şikayetleri incelediğimde hemen hemen herkese aynı cevabı vermişler. Onların gözünde bütün kullanıcılar kusurlu, ama kendi ürünleri kaliteli. İnanmayın arkadaşlar. Her kaliteden ayakkabı giymişliğim var ama ilk defa pantalon paçasından derisi soyulan ayakkabıyı deichman sayesinde gördüm. Teşekkürler deichman ufkumuzu açıp, kalitesizliğin dibine vurduğunuz için.

  • Deichmann Temsilcisi17 Şubat 2015

    3052714 Numaralı şikayet hakkında: Deichmann ailesi olarak müşterimize ilgisinden dolayı teşekkür ederiz. Değerli müşterimizin şikayeti dikkatle değerlendirilerek gerekli bilgilendirme tarafımızdan telefon ile yapılmıştır. Üründe üretimden kaynaklı herhangi bir hata tespit edilmediğinden dolayı değişim ya da iade işlemi yapamayacağımızı üzülerek belirtmek isteriz. Saygılarımızla Deichmann TR, Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler