03 Temmuz 2013
#1880149

Deichmann Deforme Olan Ayakkabımı Değiştirmedi!

Deichmann Mersin Forum şubesinden bir çift ayakkabı aldım. Ayakkabıyı almadan önce satış elemanı ayakkabının altı ay garantisi olduğunu söyledi. Altı aylık sürenin neredeyse yarısı dolmadan ayakkabımın rengi attı, soldu, bozuldu. Ayakkabım deforme oldu, içinde yırtıklar oluştu.


Ayakkabımın altı ay garantisi olduğunu düşünüp Deichmann mağazasına götürdüm, ayakkabımın değiştirilmesini talep ettim. Bir fiş verip on gün içinde bana döneceklerini söylediler. Bugün telefonuma bir mesaj geldi ve üretimden kaynaklanan bir hata olmadığı söylendi, mağazaya gidip ayakkabımı geri almak zorunda kaldım. Bu durumdan şikayetçiyim ve ayakkabımın bir an önce değiştirilmesini talep ediyorum.

Turan Turan 174 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Turan05 Temmuz 2013

    Evde 1 yıldan fazla süredir farklı bir mağazadan aldığım ayakkabının rengi neden solmadı peki? Kaldı ki sizin ayakkabıyı haftada bir iki defa giyiyorum ya da giymiyorum, o ayakkabıyı sürekli giyiyorum. Rengi kullanıcı hatası ya içerisinde oluşan yırtıklar neyin nesi sayın müşteri hizmetleri. Bu bana iyi bir ders oldu, bir daha sizden ne ayakkabı alırım ne de çevremdekilere aldırırım; bu konuda sizi temenni ederim.

  • Deichmann Temsilcisi05 Temmuz 2013

    1880149 Numarali sikayet hakkinda: Deichmann , müşteri memnuniyetini esas alarak kullanılmış ürünleri incelemeye alarak üretim aşamasında oluşan hatalardan kaynaklanan ve tadilatı mümkün olmayan durumlarda ürün değişimi yapmaktadır. Kullanım ve bakım uygulamalarına uygun kullanılmayan ürünlerde oluşan deformasyonlar tüketici kaynaklı olduğundan onarım yolu ile müşterilerimize yardımcı olunmaktadır. 173868 numaralı kayıtlar kontrol edildiğinde üründe üretimsel bir hata olmadığından ve gereken bakım yapılmadığından oluşan renk solmaları değişim olarak değerlendirilemez. Bilginize sunariz. Saygilarimizla, Deichmann TR, Müsteri iliskileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler