20 Haziran 2013
#1858731

Deichmann 5 Günlük Ayakkabı Tabanı Ayrıldı!

02. 06. 2013 da Bursa Anatolium AVM Deichmann'dan aldığım sandalet (ürün kodu 12309221 siyah) sadece 5 gün içinde tabanından ayrıldı. Bu 5 gün içinde bu sandaletle toplam 1 km yürümedim bile. Ürünü Deichmann' a götürdüm ve 1 hafta sonra gelen SMS mesajında ürünün hiçbir hatası olmadığı ama istersem mağaza tarafından tadilat yapılabileceği söylendi.


Satılan ürünler sadece 5 gün dayanabilmeleri yapılıyorlarsa evet hatalı değiller gerçekten de. Burada okuduğum çoğu şikayette Deichmann' ın birebir ürün değişimi yada para iadesine gitmektense ürünü tamir etme yoluna gitmesi gerçekten düşündürücü. Bu tadilatın ücretinin kim tarafından ödeneceğinin belirtilmemesi de başka bir sorun.

Gulzade Gulzade 135 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gulzade'nin Teşekkür Mesajı24 Haziran 2013

    Şikayetimi değerlendirdiğiniz ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

  • Deichmann Temsilcisi21 Haziran 2013

    1858731 Numarali sikayet hakkinda: Deichmann , müşteri memnuniyetini esas alarak kullanılmış ürünleri incelemeye alarak üretim aşamasında oluşan hatalardan kaynaklanan ve tadilatı mümkün olmayan durumlarda ürün değişimi yapmaktadır. Kullanım ve bakım uygulamalarına uygun kullanılmayan ürünlerde oluşan deformasyonlar tüketici kaynaklı olduğundan onarım yolu ile müşterilerimize yardımcı olunmaktadır. Müşterimizin şikayeti hassasiyetle değerlendirilmiş olup ürünle ilgili değişim kararı verilmiştir. Kısa süreli yaşamış olduğu bu mağduriyet mağazamıza başvurduğunda giderilecektir. Bilginize sunariz. Saygilarimizla, Deichmann TR, Müsteri iliskileri

Ziyaretçi Yorumları