DeFacto  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Keşke Böyle Olmasaydı,DeFacto Benim İçin Bitmiştir

659görüntüleme
İlknur
İlknur 25 Kasım 2020 21:07

24.11.2020 tarihinde İstanbul Gaziosmanpaşa Beşyüzevler şubesi DeFacto dan aldığım bir kazak bedeni olmadığı için 25.11.2020 tarihinde ürünün fişiyle birlikte Beşyüzevler şubesine gidip değişim yapılmasını istedim. Fakat kazağın kenarında olması gereken barkodun olmadığı kesildiği söylendi ve oradaki yetkili bir bayan diğer müşterilerin yanında suçlayıcı bir tavırla bu barkodu siz kesmişsiniz diyerek değişim yapamayacaklarını söylemiştir. 

Bende ben barkodu kesmediğimi zaten bir gün önce aldığımı ertesi günde bedeni olmadığı için değişimi istediğimi söyledim. Ben ısrar edince, müşteri temsilcisini arayacağını söyledi ve aradı ama maalesef ufacık bir barkod kağıdı olmadığı için değişimi yapmadı. Bende ürünü kendilerine bırakıp çıktım... DeFacto her zaman alışveriş yaptığım bir mağazaydı ama maalesef bu sefer yapılan davranış hiç hoş olmadı. Gereğinin yapılmasını istiyorum.

DeFacto Logo
DeFacto25 Kasım 2020 21:13

Değerli Müşterimiz, Talebiniz tarafımıza ulaşmış olup en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. DeFacto Müşteri Deneyim Merkezi 0850 333 22 86

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler