Toplam çözüm sayısı
..
DeFacto ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

DeFacto Ürün İade Almamak İçin Sorun Yaratıyorlar

1.356görüntüleme
Dilek
Dilek 20 Ocak 19:32

30.12.2020 tarihinde Eyüp cadde DeFacto'dan 3 adet ürün satın aldım. Satın aldığım ürünlerden 2 tanesini iade ettim ve diğeri içinde iade değişim süresi içinde iade yapabileceğimi ilettiler. Bugün son ürünü iade etmek istediğimde şube müdürü olduğunu söyleyen Leyla Hanım iade işlemini yapmaya çalıştı ama hata aldığını söyledi. Sonrasında da 2 ürünü iade ettiğim için 3. Üründe iade olamayacağını belirtti. Sebep sorduğumda bu kez bankama yönlendirip ref kodu istetti. Onu da aldık ve yeniden denediğinde pos 58 hata kodu verdi. Elimde ürün, fişim, kartım olmasına rağmen işlemi yapmadı. Mağazalarınızda böyle sorunlarda müşteri mağdur edilmiyor ve en kötü şartlarda nakit iade yapılıyor. Eyüp Cadde şubenizde ise her işlem sorun oluşturuyor. İşlemim çözülmez ise şikayetimi daha ileriye taşıyacağım.

DeFacto Logo
DeFacto20 Ocak 19:35

Değerli Müşterimiz, Talebiniz tarafımıza ulaşmış olup en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. DeFacto Müşteri Deneyim Merkezi 0850 333 22 86

Dilek
Dilek21 Ocak 22:14

Tarafıma ulaşıldı. Mağazaya iadem konusunda bilgi verileceği ve aranacağım iletilmesine rağmen mağazadan geri dönüş olmadı. Yarında dönüş olmazsa farklı platformlardan şikayetimi yineleyeceğim.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler