DeFacto  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

DeFacto Siparişim Haberim Olmadan İade Ediliyor

263görüntüleme
İpek
İpek 25 Kasım 2020 15:56

13 gün evvel DeFacto'dan sipariş ettiğim ürünler bir türlü elime ulaşamayınca, UPS kargoya şikayette bulundum. 2 gün önce arayıp yarın siparişiniz teslim edilecektir uygun mudur dendi, uygundur dedim, tekrar sipariş gelmeyince, bugün aradım ve siparişimin iade edileceğini söylediler. Neden diye sorduğumda, şubeden teslim alınacak olarak değiştirildiğini ve benim gelip teslim almadığımı söylediler. 

Ben ne şubeden teslim alma talebinde, bulundum ne böyle bir şeye onay verdim, ne de bana iade edileceği bilgisi verildi. Bu iadenin nasıl iptal edileceğini sorduğumda DeFacto'yla görüşün dediler. DeFacto ise ürün iade alındıktan sonra tekrar sipariş edebileceğimi söyledi, fakat aynı zamanda bu ürünlerin stok da kalmadığını da ekledi, ayrıca ben bu ürünleri indirim kuponlarımla almıştım, zaten artık stokta olmayan ürünü alamayacağım için, DeFacto ve UPS'yi üstün başarısızlıklarından dolayı ve 2 haftalık mücadeleme karşılık Organize bir şekilde beni bu derece mağdur ettikleri için tebrik ediyorum.

DeFacto Logo
DeFacto25 Kasım 2020 15:59

Değerli Müşterimiz, Talebiniz tarafımıza ulaşmış olup en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. DeFacto Müşteri Deneyim Merkezi 0850 333 22 86

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler