DeFacto  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

DeFacto İade Ürün Ücretinin Eksik Yatırılması

511görüntüleme
Ufuk
Ufuk 25 Kasım 2020 21:43

1670**33 numaralı siparişimde paketini dahi açmadan 2 ürün için iade kodu oluşturup aynı gün içerisinde MNG Kargo'ya teslim ettim. Ardından gelen SMS bilgilendirmesi ile iademin kabul edildiği ve ücretinin hesabıma yansıyacağı denildi fakat iade ettiğim 2 ürünün sadece birinin ücreti hesabıma yansıdı müşteri hizmetleri ile görüşmemde ise bana yardımcı olamadılar. Bu mağduriyet yüzünden bu markaya olan sempatim tamamen kayboldu ve ücreti iade edilmeyen ürünle ilgili hiçbir bilgi alamıyorum.

Gelişme
Gelişme

30 Kasım 2020 17:40

Deri ceket ile iade ettiğim berenin halen iade ücreti hesabıma yatırılmadığı gibi resmen şakaymışçasına halen sistemde ürün için alıcıya teslim edildi yazmakta daha öncesinde hem Şikayetvar'a yazdım hem de defalarca müşteri hizmetlerini aradım. Deponun aranacağını ve mağduruyitemin giderileceği söylendi ancak somut bir adım atılmadı. Ayrıca anlamadığım şey ise bana yollanan paketlerinden dahi ürünleri çıkarmadan iade etmeme rağmen bu yaşandı. Kendinden bu kadar basit soğuttuğu için DeFacto'ya ve DeFacto çalışanlarına teşekkür ederim.

DeFacto Logo
DeFacto25 Kasım 2020 21:44

Değerli Müşterimiz, Talebiniz tarafımıza ulaşmış olup en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. DeFacto Müşteri Deneyim Merkezi 0850 333 22 86

Ufuk
Ufuk26 Kasım 2020 15:58

Şikayetimi yayınlar yayımlamaz direkt arayıp mağduruyitemin yarın mesai saatleri içerisinde giderileceğini net bir şekilde ifade ettiniz fakat mesai saatinin bitmesine az bir zaman kala halen ne bir bilgi alabiliyorum ne de yolladığım fakat para iadesi almadığım ürünle ilgili bir bilgi alabiliyorum ve sürecin bu kadar uzamasından ise hoşnutsuzum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler