Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Defacto Hatalı Mağaza İadesi

profile
25 Temmuz 2022
689

Niğde DeFacto mağazasından kredi kartımla yapmış olduğum 279,98₺ lik alışverişimi ertesi gün yine aynı mağazadan iade ettim ve kartıma iade olduğuna dair fiş ile fatura aldım. Üzerinden 3 gün geçmesine rağmen iade tarafıma yansımayınca banka ile iletişime geçtim ve taksit tutarı yanlış girildiği için iademin gerçekleşmediğini, yeniden kurumla görüşmem gerektiğini söylediler. Ben bu işlemi tatildeyken yapmıştım ve şu an il dışındayım o mağazaya gidemem. DeFacto talebimle ilgili süreç başlattı ama kim bilir kaç gün içerisinde sonuçlanacak. Ben indirim kuponu değil paramın iadesini istiyorum.

DeFacto Logo
25 Temmuz 2022 13:18

Değerli Müşterimiz, Talebiniz tarafımıza ulaşmış olup en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. DeFacto Müşteri Deneyim Merkezi 0850 333 22 86

Eda
25 Temmuz 2022 15:40

Sorunla ilgili mağaza personeli benimle iletişime geçti. İşlemlerin doğru şekilde gerçekleştiği, bankayla iletişime geçmem söylendi fakat banka sorunun kesinlikle işlem yapan firmayla ilgili olduğunu belirtiyor. Mağaza personeli ile problemi sonuca ulaştıramıyoruz. İlgilenirseniz sevinirim.

Eda
26 Temmuz 2022 09:14

DeFacto ekibi sorunumla yakından ilgilendiler ve çözmeme yardımcı oldular.

Benzer Şikayetler

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
DeFacto Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 9 dk 35 sn
Benzer Şikayet Yaz