DeFacto ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

DeFacto Hala Ulaşmayan Sipariş

840görüntüleme
Serkan
Serkan 09 Haziran 2020 21:12

08 Mayıs 2020 tarihinde DeFacto.com.tr adresi üzerinden 369,80 TL tutarında toplam 11 (hediye parfüm ile birlikte) parça ürün sipariş verdim ve tutarı kredi kartım ile peşin olarak ödedim. 19,99 TL tutarlı 1 adet ürün Ankara Kızılay dan MNG Kargo ile tarafıma gönderildi ve 19 Mayıs tarihinde ürünü teslim aldım. Diğer 9 parça ürün 8 Mayıs 2020 tarihinde MNG Kargo Kapaklı şubesine fatura kesildi olarak girişi yapıldı. Aradan birkaç gün sonra hediye olarak siparişime eklenen parfüm stok yetersizliği nedeniyle iptal edildi. 8 Mayıs tarihinden bu Yana aralıklı olarak ürünlerin durumunu kargo takip numarasından takip ettim ancak hiçbir şekilde MNG Kargo Kapaklı şubesinden çıkış yapmadı. Konu hakkında DeFacto müşteri yetkilileri ile bu tarihe kadar ürünlerin tarafıma teslim edilmemesi konusunda defalarca görüşme yaptım ve mail ile sorunumu bildirdim. 

Müşteri yetkilileri yaptığım görüşmelerde ürünlerin kargoya teslim edildiğini, kargo firması ile irtibat haline geçeceklerini, ürünün durumu hakkında MNG Kargo'ya mail attıklarını cevap geldiğinde tarafıma gerekli bildirimde bulunacaklarını söylediler ancak 30 gün süredir hiçbir şekilde sorunun çözümüne giderek ürünlerin tarafıma ulaşmasını sağlayamadılar. Son olarak 2 gün önce yaptığım görüşmede yaklaşık 350 TL tutarındaki 9 parça ürünün 11 Mayıs 2020 tarihinde MNG Kargo gürselpaşa şubesine ulaştığını, ulaşmayan kargo girişi olarak göründüğünü, barkodunun düştüğünü bu yüzden ürünlerin tarafıma teslim edilemediğini bildirdiler. Yalnız anlamadığım bir olay var burada etiketsiz, barkodsuz bir paketin adıma ait olduğunu nasıl ileri sürebiliyorlar. 09.06.2020 tarihinde eşimin yapmış olduğu görüşmede ise paketin hangi ilde, hangi kargo şubesinde olduğunun bilgisinin olmadığını bildirmişler. 

Kargo firması ise 11 mayıstan bu Yana üzerinde etiketi olsun veya olmasın hiçbir ürünü bu kadar uzun süredir depomda tutmam imkansız diye tarafıma bilgi verdiler. Sonuç olarak Mesafeli Satış Sözleşmesinin ilgili maddesinde '' Sözleşme konusu ürün veya ürünler, yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için alıcı'nın yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak internet sitesinde ön bilgiler sözleşmesinde açıklanan süre içinde alıcı veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir.'' hükmü bulunmasına rağmen ürünler 30 gün süredir tarafıma teslim edilmedi. Mağdur olduğumu ürünlerin iptalini istediğimde ise ürünlerin kargoya teslim edildiğini iptalin mümkün olmadığını bildirdiler. Yardımcı olunmasını rica ederim.

DeFacto Logo
DeFacto09 Haziran 2020 21:12

Değerli Müşterimiz, Talebiniz tarafımıza ulaşmış olup en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Saygılarımızla. DeFacto Müşteri İlişkileri 0850 333 22 86

Serkan
Serkan09 Haziran 2020 21:26

Ne yazık ki yaklaşık 20 gün süredir sorunu çözme yoluna gitmiyorsunuz. Sadece verdiğiniz klasik cevap sorununuz en kısa süredir çözülecektir oluyor. Ben daha kaç gün bekleyeceğim daha fazla mağdur edilmek istemiyorum nasıl ki hediye olarak verecek olduğunuz parfümün iptalini kendi isteğinizle gerçekleştirdiğiniz gibi ücretini ödediğim ürünlerin iptalini sağlayarak ücret iademin tarafıma yapılmasını talep ediyorum. Ayrıca yanlış bilgilerle insanları oyalamak yerine sorunun çözümüne gidin madem ürünün barkodu düştü, bu paketin bana ait olduğu nasıl tespit ediliyor ne hikmetse kargo şirketi de bunu kabul etmiyor ve bu kadar uzun süre ne olursa olsun böyle bir paketi depomda bulunduramam hele ki barkodu yoksa hiç tutmam direkt iadeye gönderirim cevabı veriyor. Ben bir an önce ücret iademin yapılmasını talep ediyorum. O ürünleri hiçbir şekilde istemiyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler