Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
4
Çözüldü

Decathlon Müşteri İlişkileri Ve Çözüm Süreci Sorunlu

İsmail
25 Mayıs 00:46
206
İsmail'in Teşekkür Mesajı
“Geri dönüş için teşekkürler”

18 Mayıs'ta Decathlon Marmara Forum mağazasından 2.830₺'lik alışveriş yaptım. Kasada vade farkı da ödeyerek 2 taksit seçeneği seçtim. Toplamda 3.084₺ tuttu. Birkaç gün sonra kartımı kontrol ettiğimde tek çekim olarak 3.084₺ yansıdığını fark ettim. Bunun üzerine akşam saatlerinde mail atarak durumu anlattım ve destek istedim. Ertesi gün, 24 Mayıs'ta maile şu şekilde cevap geldi:

"konu hakkında da şu şekilde sizlere bilgi verebilirim. Ödeme yaptığınız kartınız ve fişiniz ile mağazamızı ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde işleminizi düzeltebiliriz. Mağazamıza geldiğinizde danışmadaki takım arkadaşlarım sizlere destek olacaktır.''

ardından bir temsilci beni arayıp mağazaya gelmem durumunda yardımcı olacaklarını söyledi. Buraya kadar her şey normal ve hatta gayet de iyi gidiyordu. Ta ki mağazaya gidene kadar. Danışmada duran personel, a*** hanım'a durumu anlatınca, birisini aradı (müşteri olarak sorunuma çözüm beklerken telefonda konuşmasını es geçiyorum) sonra bana dönüp bankanızla görüştünüz mü dedi. Ben de bankamla alakası olmadığını söyledim.

Sonra telefonu hemen kapattı ve siz bankanızla görüşün deyip kartımı ve fişi elime tutuşturdu. Ben banka personeliyim fakat a*** hanım bana bankacılık öğretiyor. Bankamı aradım, tek çekim olarak gözüktüğünü söylediler. Kart ekstresini mail olarak attılar. Tekrar danışmaya döndüm. Kendisi de bankanın çağrı merkezi personeliyle görüştü. Daha sonra benim gitmem lazım, arkadaşım size yardımcı olur deyip gitti.

Sağ olsun m***** n** hanım işlemlere yardımcı oldu ve işim halloldu. İade sağlanıp tekrar çekim yapıldı karttan. İşim halloldu ama, hem mağazaya ayağınıza çağırıp hem de baştan yapılması gereken işlemi, 5-10 dakikada halledecekken yaklaşık 1 saate uzatmanın manası yoktu. A*** hanım biraz heyecanlı sanırım, üslup ve müşteri ilişkileri zayıf. Kriz yönetimi sıfır. Müşteriye saygı yok. İşlemi tamamlamadan sorumluluğu başka bir kişiye yükleyip ortadan kayboluyor.

Bir daha Decathlon'dan alışveriş yapar mıyım bilmiyorum ama Marmara Forum/Merter mağazasına tekrar adım atmayacağım kesin. Benim için çok kötü bir deneyimdi. A*** hanım için biraz daha kurum içi eğitimi artırabilirsiniz bence. Marka değerini yansıtmıyor ve imajını zedeliyor.  

Decathlon Müşteri İlişkileri Ve Çözüm Süreci Sorunlu
Decathlon Müşteri İlişkileri Ve Çözüm Süreci Sorunlu
Decathlon Müşteri İlişkileri Ve Çözüm Süreci Sorunlu
Decathlon Müşteri İlişkileri Ve Çözüm Süreci Sorunlu
+1
27 Mayıs 09:13 (Şikayetten 2 gün sonra)
03 Haziran 08:34

Merhaba İsmail Bey , Tarafınıza mail yoluyla bilgilendirme yapılmıştır. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür eder, Sağlıklı ve spor dolu günler dileriz!

İsmail
03 Haziran 10:22

Geri dönüş için teşekkürler

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Decathlon Paramı Aldı Ürünlerimi Vermiyor!

Kadir
14 Nisan 16:03
198
Decathlon Paramı Aldı Ürünlerimi Vermiyor!

Decathlon Müşteri Hizmetleri Ve Satış Sonrası İlgisizliği!

Filiz
08 Ağustos 2023 13:31
342
3

Decathlon 2 Haftadır Siparişim Gelmedi. Üstelik Takip Numarası Da Yok

Mehtap
04 Ağustos 2023 12:20
398
1

Decathlon Teslim Edilemeyen Ürün

Sinem
25 Temmuz 2023 14:39
1.798
Decathlon Teslim Edilemeyen Ürün
Benzer Şikayet Yaz