Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Decathlon İzmir Mağazasında Yaşanan Müşteri Memnuniyetsizliği

Zuhal
14 Haziran 21:15
186

14.06.2024 tarihinde Hilltown AVM'de Decathlon firmasından oğlumuza akşam 8 civarı bisiklet aldık. 5 dakika bir ürün getirmek için müsaade istedi ve müşteri temsilcisi, yoğunluktan dolayı 20:16'da kasadan ödeme yapıp gelmemize rağmen saat şu anda 20:47 ve satış danışmanı şu anda gelebildi ve bisikletimizin kurulumunu yapıyor. Danışman Y**** Bey'in açıklaması, müdürü S**** Hanım'ın başka bir görev verip danışmada çalıştırması. S**** Hanım'ı çağırıp bu konu ile ilgili açıklama beklerken (yaklaşık 5 dakika öncesinde Y**** Bey'i beklediğimizi ve kurul yapacağını sorduk, gelir buralardadır dedi) kendi görev verip göndermemiş gibi sonrasında açıklama yapmak yerine yüzümüze boş bir şekilde bakıp 'Bilgim yoktu.' dedi. Dedik hanımefendi az önce beyefendiyi size sorduk, bir özür bile dilemek yerine bize sadece bakıyorsunuz dedik. 'İstediğiniz buysa özür dileyeyim.' dedi ve bir şekilde 'Umursamaz olamazsanız sizi şikayet edeceğim.' dedim. 'Bu üslubunuzla sizinle muhatap olamam.' deyip çekti gitti. Kamera kayıtlarından da incelenebilir, yaklaşık 20:45 sularında reyonda bir danışman bile olmazken hem işlem anında danışmanı birden alıp hem de en yoğun reyon burası değil demesi, iki kelimeyi bir araya getirip konuşmayan bir kişiyi müşteri temsilcisi yapmanız gerçekten inanılır gibi değil. Konu ile ilgili acil geri dönüş ve ilgili arkadaşların konu ile ilgili ciddi uyarılmasını istiyoruz. Biz parayı kolay kazanmıyoruz. 10 bin TL ödediğimiz bir ürün var ve şu anda arkadaş hala yan 2 tekerleği takamıyor bile. Bir ürün için 1 saati geçen bir süre bekletilmemiz gerçekten inanılır gibi değil! Böyle bir firmaya asla yakışmadı...

18 Haziran 17:21 (Şikayetten 3 gün sonra)
21 Haziran 09:09

Merhaba Zuhal Hanım , Tarafınıza mail yoluyla bilgilendirme yapılmıştır. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür eder, Sağlıklı ve spor dolu günler dileriz!

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Decathlon Sattığı Kamera Ürünün Çöpe Atmamı Talep Etti!

Hasan
15 Eylül 2023 12:25
158
5
Çözüldü

Decathlon Katlanır Sandalye Garanti Kapsamında Değişim!

Mustafa
16 Temmuz 2023 20:32
1.362
"Almış olduğum ürünün hatalı olduğunu ifade etmek için Şikayetvar.com ve dekatlon firmasının müşteri temsilcisine ulaştım ancak klasik cevaplar verildi. Verilen cevaplar kale alınmayacak durumda ve egolu bir edayla hatalı olduğunu biliyoruz ancak alamıyoruz şeklinde idi. Eskişehir dekatlon mağazasında görevli kanadı olmadan yeryüzüne gönderilen Gülşah adında bir çalışan kayıtlı telefonundan durumu öğrenerek bana ulaştı. Duruma hakim olduğu kadar nezaket ve alçak gönüllü olması da sırt çevireceğim olan dekatlon mağazasına tekrar gelmeme sebep oldu ve sorunu çalışma arkadaşlarına da ileterek kendisinin orada olamasa dahi sorumlu personelleri bilgilendirerek ürünün değiştirilmesini sağladı. Ürünün değişiminin çok maliyetli bir durum olmadığını belirtmek isterim. Ancak günümüzde iletişim devletler arasında sıkıntı oluşmasına neden olan bir durumdur. Ürünün değişiminde Gülşah hanımın adını söylerken yardımcı olan berke bey ve Merve hanıma da teşekkür ediyorum. Eskişehir dekatlon teşekkürler."

Decathlon İade Gerçekleştirmiyor. Müşteri Hizmetleri Dönüş Yapmıyor

Gürkan
11 Temmuz 15:51
195
Decathlon İade Gerçekleştirmiyor. Müşteri Hizmetleri Dönüş Yapmıyor
decathlon-iade-gerceklestirmiyor-musteri-hizmetleri-donus-yapmiyor-2.pdf

Decathlon İade Talebimin Haksız Yere Reddi

Kadri
09 Temmuz 18:47
148
1

Decathlon Mağaza Çalışanı Ve Ürün Değişimi

Emine
29 Haziran 15:57
136
Benzer Şikayet Yaz