Deprem destek listelerine hızlı erişin!
DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

DASK Eksik Tazminat Ödedi!

10.854
Özge
Özge 1 hafta önce
 
dask-eksik-tazminat-odedi-1.pdfpdf

Merhaba. DASK ’tan poliçem mevcut. Depremler sonrası evim ‘’Ağır Hasarlı’’ raporu aldı. Rapor ekte mevcuttur. 14/02/2023 tarihinde DASK’a ulaşarak hasar ihbarında bulundum. Hasar dosyası oluşturuldu. Kurum tarafından ağır hasarlı binalara eksper gelmeyeceği ve ödemenin bilahare yapılacağı konusunda bilgilendirildim. Bunun akabinde 14/03/2023 tarihinde cep telefonuma ‘’Hasar dosyanıza ait ödemeniz sistemimizde kayıtlı IBAN numarasına yapılmıştır.’’ diye kısa mesaj geldi. Ödeme miktarını öğrenmek için kurumu aradığımda 42.224 Türk Lirası olduğunu öğrendim. Fakat bizim sigorta bedelimiz 211.120 Türk Lirasıdır. DASK genelgelerini incelediğimde evimiz ağır hasarlı olduğu için sigorta bedelinin %2’si oranında muafiyet kesildikten sonra 206.897,6 Türk Lirası ödeme almamız gerektiğini anlamış bulunuyorum. Bana aktarılan bu eksik ödemenin tamamlanmasını ve mağduriyetimin giderilip kanunlarla korunan haklarımın bana iadesini rica ediyorum. Gerekli bilgilendirmenin tarafıma yapılmasını istiyorum. Eksik ödemeyi alamadığım takdirde gerekli tüm dava süreçlerine başlayacağımı buradan bildirmek isterim.

Benzer Şikayetler

profile
679
3 gün önce

Atanan Eksper Hasarlı Evime Gitmedi DASK Müşteri Hizmetleri İlgisiz

Poliçe No: 483855** Hasar Dosya No: 23000159** DASK tarafından 3 adet kısa mesaj geldi. 1. "48385592 numaralı poliçeniz için 2300015926 numaralı hasar dosyası 08/02/2023 tarihinde oluşturulmuştur. " 2. “2300015926 numaralı hasar dosyanıza Sigorta Eksperi bahri elverdi atanmıştır. Eksper Tel: **” b...

profile
2.537
4 gün önce

DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) Hasar Tazminatım Ödenmedi!

Halkbank'tan konut kredisi ile ev almıştım dolayısı ile evimin DASK sigortasını Halkbank Türkiye sigortaya DASK sigortası yaptırmıştı 06.02.2023 tarihinde meydana gelen depremde evim hasar aldı 125 DASK kurumuna durumu bildirdim DASK'ın eksperi gelerek evimi inceledi ve 09.03.2023 tarihinde DASK'tan...

profile
1.869
5 gün önce

DASK Tarafından Ekspertiz Atanmadı.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremden dolayı Osmaniye ili merkezde bulunan evim hasar gördü. 11.02.2023 tarihinde DASK'a ait 125 numaralı telefonu arayıp hasar kaydı oluşturmama rağmen Hasar Dosya No 2300060122 tarafıma hiçbir dönüş olmadı, eksper dahi atanmadı. Evimin bir ...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

29 Yorum

Halit
Halit
 

Var mı bir gelişme acaba

Halit
Halit
 

Geri kalan ile ilgili bir gelişme var mı %20 si harici

Özge
Özge
 

Ödendi gözüküyor ama elime geçmedi. Bankadan yatarsa haber ederim.

Halit
Halit
 

Geri kalan ile ilgili var mı bir gelişme dosya da

Özge
Özge
 

42.224 TL parayı sonunda Halkbank yatırdı. Sigorta bedelimden kalan para da ödendi gözüküyor. Henüz banka aktarmadı.

Halit
Halit
 

Var mı bir ilerleme acaba

Özge
Özge
 

Maalesef durum aynı. Yanlış olan ödemeyi dahi alamadım.

Sezer
Sezer
 

Merhabalar, benimde evim ağır hasarlı, daskgov.tr den tapu, kimlik ve hasar belgesini yükledinizmi.? Yoksa müşteri temsilcisi mail yoluylamı ağır hasarlı olduğunu bilgilendirdiniz. Bilgilendirirseniz sevinirim

Özge
Özge
 

Ben yüklemiştim.

Alper
Alper
 

Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Ağır hasarlı evim için sigorta bedelinin sadece yüzde 20si yattı. Bu para nerede o da belli değil sigorta topu DASK'a atıyor DASK müşteri temsilcisinin dünyadan haberi yok. Neredeyse AA deprem mi olmuş diyecekti. Bir ikincisi bu sitede vakit kaybetmeyin hiçbir resmiyeti ve yaptırımı yok. Dilekçeyle DASK'a başvurun 15 gün içinde cevap vermezlerse sigorta tahkim komisyonuna başvurun. Ben öyle yaptım sonuç bekliyorum.

Alper
Alper
 

Dosya açık, dosya durumu: dosya sonuçlandı yazıyor

Halit
Halit
 

Dosya durumunuz nedir acaba açık mı incelemedemi

Alper
Alper
 

Teminatın yüzde 20sine denk gelen tutar bugün hesabıma geçti. Konutum ipotekli yani normalde bankanın alıp borcuma mahsup etmesi gerekiyordu direkt bana yatırmışlar. Ne yaptıkları belli değil.

Halit
Halit
 

Yok sadece eksper ayın 14 ünde geldi şimdi inceleme yazıyor

Özge
Özge
 

Bende dosya incelemede yazmıyor. Farklı bir şey yaptınız mı nasıl incelemeye alındı?

Özge
Özge
 

CİMER üzerinden DASK'a şikayet oluşturdum. Aynı zamanda SEDDK'ya şikayet oluşturdum. Bunlardan gelecek cevaba göre Sigorta Tahkim Komisyonu'na başvuru yapacağım.

Halit
Halit
 

Benim dosya inceleme olmuş

Halit
Halit
 

Gelişme olursa buradan yazalım yine

Alper
Alper
 

Evet

Halit
Halit
 

Sizde mi avans a başvuru yaptınız acaba

Ökkeş
Ökkeş
 

Bizim bildiğimizi DASK bilmiyor. Adım gibi eminim aldığınız ücret avanstır. Rahat olun.

Özge
Özge
 

Ben de öyle olduğunu düşündüm. Çünkü sigorta bedelimin %20'si ediyor. Ancak en az 20 DASK temsilcisiyle görüştüm. Hepsi de avans olup olmadığını göremediğini ve itiraz maili atmamı söyledi. İtiraz maili attım bir sürü. Dönüş yapan da yok. Aynı ağır hasarlı binada komşum aradığında da " Avans ödemesini alırsanız geri kalanı alamazsınız. Parayı reddettiğinize dair mail atın." demiş temsilci. Her aradığımızda farklı bir şey diyorlar. Hayatımda bu kadar çürümüş ve bilgisiz bir kurum görmedim. Depremden, ölümlerden, enkazdan daha çok zarar verdi bu kurum bize haftalardır!

Özge
Özge
 

Aynı zamanda böyle de yazıyor.

Özge
Özge
 

Bende bu şekilde tazminat kapandı yazıyor.

Halit
Halit
 

Dosyanız açık görünüyor mu acaba

Halit
Halit
 

Acaba bu avans ödemesi mı acaba galiba %20 lik kısım yatmış bende aynı durumdayım bir gelişme olursa haber ederseniz

Özge
Özge
 

Bende de dosya açık diyor. Ama eksik evrak yükle kısmına tıkladığımda tazminat kapandı yazıyor. Zaten daha Avans Ödemesi bile hesabıma geçmedi. 1 haftadır Halkbank havuzda tutuyor. Kredi borcum veya ipotek olmamasına rağmen yatırmıyor.

Halit
Halit
 

Aynen ama bende aradığımda avans olabileceğini dosyanın açık olduğunu gördüm bekliyorum bende

Özge
Özge
 

Halit Bey ilk önce ben de öyle olduğunu düşündüm. Çünkü tam sigorta bedelinin %20'si ediyor. Ama DASK'ı aradığımda avans olmadığını ''Tazminat kapandı.'' yazdığını söylediler. Maillerime de dönüş yapmadılar. Bir gelişme olursa buraya yazarım. Hala değişiklik yok.