26 Mart 2013 #1707347

Darıca Belediyesi Mühürlenen Ve Kullanılmayan Su Saatine 1200 TL Fatura!

Darıca Kocaeli'ne bağlı İsu müdürlüğü tarafından Bayramoğlu adasındaki evimizin şebeke suyu 350 tl lik borcundan dolayı 2011 tarihinde mühürlenerek kullanıma kapatılmıştı. Buna rağmen 20. 03. 2013 tarihinde sayaç okumaya gelen görevli tarafından okunan saat - ilk okuma (kesildiği / mühürlendiği tarih) son okuma 20. 03. 2013 yapıldığında faturaya 335 m3 su kullanımı yansıtılmıştır.


Vanayı mühürleyen ve suyu kesen ekip, vana musluğunu kırarak mühürlediği için vanadan su kaçağı başlamış ve bu kaçak su sayacımıza yansıyarak tarafımıza fatura edilmiştir. Mühürlenen vanadan sızıntılı gelen su doğrudan dışarıya akmış olduğu tespit edilmesine rağmen faturayı ödememizi söylüyorlar. Toplam borç 1200 tl.

Ersoy 714 Okunma

Cevaplar

  • Ersoy27 Mart 2013

    2011 yılında 4 aylık dönem borcu 350 küsür tl iken, yetkililer tarafından borç nedeniyle su kullanıma kapatılıyor ve mühürleniyor. Binada oturmadığımız için haberimizde sonradan oluyor. Aradan 1,5 yıl geçmesine rağmen borcu ödenmediği için mühürlenene sayaç aktif edilmiyor ancak 20.03.2013 tarihine kadar hiç bir şekilde binaya uğrayıpta sayacı kontrol etmiyorlar yada fatura okumuyorlar. Aradan 1.5 yıl sonra binaya uğruyorlar. Kesim tarihinden itibaren hiç bir okuma yapmayan ve kontrol etmeyen personel 20.03.2013 son okuma kontrol tarihi olan günde 335 m3 su kullanımının sayaca işlediğini faturaya lanse ediyor. Bende tesadüf o gün (cuma) eve bakmaya gittiğimde fark ettim. İtiraz için isu idaresine gittim ve durumu açık açık yaklaşık 1 saati aşkın anlattım konuştuk. Sayaçtan su geçmiş ve akmış ise sizin probleminizdir diyorlar. Sayaçtan önce kaçak olursa zaten sayaca işlemeyecek. Sayaca işlemeyen kaçak su ile ilgileniyorlarmış. Tamam bu kurallar gereği doğru olabilir. 1.5 yıldır neden hiç bir personel uğrayıpta sayaç okumadı / kontrol etmedi ? diye sordum. İSU : - Abonelik aktif değil, sayaç mühürlüğü bu yüzden gerek duyulmamış.Sizin kontrol etmeniz gerekiyordu. Ben : - O evden taşınalı yaklaşık 2 sene oldu. Başka şehir'e taşındığımız için evi dahi kontrole gelemedim. Mühürlendiği içinde kapalı olduğundan şüphe duymadım. Kontroller İSU tarafından yapılması gerekiyor. Personelin görevi nedir ? Sayaç kesik dahi olsa o mahalleye herzaman bir personel saatleri okumaya gidiyor. Yan binayı okuyorsa bunuda kontrol edebilirdi değil mi ? İSU: - Her binaya nöbetçi personel koyamayız ki. Bunları sizin tespit edip bize bildirmeniz gerekiyordu. Diye ısrarla aynı şeyleri zırvalıyorlar. 2. Kere tespite gelen ekipler, vana mühürlenirken vana (açma/kapama aletini) musluğunu kırmışlar. Bu nedenle vanayıda tam sıkıştırarak kapatamamış ve öyle bırakmış olduğu anlaşılmıştır. Tüm tespitlere rağmen olumlu bir yaklaşım yok. Faturaların ödenmesi gerektiği konusunda ısrarcı davranıyorlar. Saat mühürlü ve kullanım olmadığı taktirde çıkan 335m3 = 900 tl bu ücreti kullanmadığım halde, personel hatasına rağmen bana ödetmek istiyorlar. Bu olayı tam olarak ne şekilde çözebilirim. İsu'da hatanın farkında ama yapacak birşey yok diyor.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön