15 Nisan 2013

Damat - Tween Üründe Renk Atması!

09. 01. 2012 tarihinde Damat Tween gömlek satın aldım. Ürününde renk atması olduğundan firmaya incelemeye gönderim. Firmanın cevabında, yıkama hatası, çok ütüleme, ve terden dolayı yakasının beyazladığı gibi kilişeleşmiş cevap verilerek ürün tarafıma iade edildi. Ben bu ürünü vitrine koymak için mi aldım.

Acaba firma yetkilileri ürünleri yıkamadan ütülemeden mi giyiyorlar? Sitenizde, Damat firmasına ait okumuş olduğum şikayetlerde, hep müşteri hatası olduğu belirtiliyor. Firma ürününün hiç mi hatası yok. Damat Tween ürünü satarken müşteri ile çok güzel ilgileniyor. Ama, üründe bir sorun olunca hep müşteri hatası diyerek olayı kapatıyor. Biz pazardan ürün almadık. Prestijli firmadan aldık.

Aysel 140 Okunma

Cevaplar

  • Damat - Tween Temsilcisi16 Nisan 2013

    Değerli Müşterimiz, Tarafımızca yapılan incelemeye göre; Söz konusu ürün renk solması şikayeti ile merkezimize ulaşmıştır. Yapılan incelemde Ürünün yaka bölgesinde deformasyon oluştuğu gözlenmiştir ense kısmında oluşan deformasyonun yoğun sürtünme sonucu oluştuğu belirlenmiştir, ayrıca cildin en çok temaz ettiği kısım olduğundan ter asidine yoğun olarak raslanmıştır. Yapılan analizde oluşan renk solmasının bölgesel olduğu ve genel olarak sürtünmenin yoğun olduğu kısımlarda olduğu tespit edilmiştir. Bu tarz ürünler belirli giyim süreleri sonucunda temizleme işlemlerine tabi tutulmalıdır. Uzun peryotlu yapılan temizleme işlemlerinde ter asidi kumaş yüzeyine nufus ettiğinden (ter tuzlu ve asitldir) kumaş yüzeyinde tahribata renk solmasına neden olmaktadır. Bu sebeple oluşan deformasyonun sık yoğun kullanım bağlı dış etkiler kaynaklı olduğu belirlenmiştir. Ürün ile ilgili üretim ya da materyal kaynaklı herhangi bir hataya rastlanmadığından herhangi bir işlem yapamadığımızı üzülerek bildirmek durumundayız. Damat Tween Müşteri İlişkileri Birimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön