03 Şubat 2015

Daikin Isı Pompası Garantide Ama Hasarı Karşılanmıyor.

2 seneden az süredir kurulu bulunan Daikin 16kw ısı pompası sistemim, birkaç gün önce arızalandı. L1 dış ünite hatası vermeye başladı.
Dış ünite açılınca, cihazın içine bir fare girdiği, ve onun verdiği hasar sonucu 2766 TL'değerinde bir kartın zarar gördüğü tespit edildi ve bu kartın değişmesi gerektiği bana söylendi.

Ancak, Daikin, bu kartın garantiden değişmesi için onay vermemektedir.

Bir cihazın içine fare girmesi, tüketicinin yol açtığı bir kabahat değildir. Aksine, cihazın içine fare girebilecek açıklıkları olması, üretici firmanın bir kabahatidir. Ürünümün garanti kapsamında değiştirilmesinin gerektiğine inanıyor, ve acil tamir edilmesini istiyorum.

Turgut 3.511 Okunma

Cevaplar

  • Turgut 17 Şubat 2015

    Daikin'in bunun montaj (silikon ve mutfak teli karışımı sıvanmalıymış cihazın boru+kablo girişine) veya cihaz sorunu olduğuna (böyle büyük bir delik bırakılmamalı ve içindeki cihazı gerçekten "dış mekana uygun" üretmeliydiler) ikna edemedim.

  • Daikin Temsilcisi03 Şubat 2015

    Merhaba, Tüketicimizin başvurusu ile ilgili gerekli işlemler başlatılmıştır. Talepleriniz şikayetleriniz ve önerileriniz için 444 99 90 numaralı Müşteri Hizmetlerimizle irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla. DAIKIN MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • Turgut 03 Şubat 2015

    Yurt dışı sitelerinden inceledim, haliyle başkalarında da aynı sorun olmuş. Şunu yazmış birisi: "Dış üniteye fare girip kemirmişti, Daikin'i çağırdım, garantiden değiştirdiler her şeyi, sorgu sual olmadan. "

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön