05 Eylül 2017
Yorum Yap
#9339141

Dacia Servis İşini Düzgün Yapmıyor!

Haziran 2017' de Dacia Duster marka aracımın 2. yıl bakımını Ankara' da Akbak servisinde yaptırdım, ya da ben yapıldığını sanıyordum. Sırasıyla;
1) araçta takım anahtarı unutuldu (ki bu durum başka serviste de meydana geldi kaput içinde boru anahtarı unuttu başka bir servis)
2) bakımdan 1-2 hafta sonra akü bitti yolda kaldım (akünün kontrol fişini istedim ama yoktu. Bizde manuel bakılıyor el ile yazılmış dendi normal diye ama ben okuyamadım)
3) verilen kontrol listesinde silecekler dahil kontrol edildi deniyor ama silecekler de yırtık olmasına rağmen kontrol edilmediği anlaşılıyor.
4) müşteriye verilen bilgi kağıdına bir şey yazılmıyor. Uyarınca kendilerine aldıkları notu yazıyorlar. (not: 8000 km sonra balataların kontrol edilmesi yazıyor ama size yazıp vermiyorlar.)


bu servisin iyi niyetli olacağını düşünüp şikayet etmedim ama anladım ki yanlış yapmışım, çünkü hatalarını takip etmiyorlar.

İlker 7.790 Okunma

Cevaplar

  • İlker11 Eylül 2017

    5 Eylül'de dönüş yapıp 11eylule kadar kimsenin arayıp sormadigi firma gibi gözüken kendince kurumsal ama alakası olmayan firma gibi firma

  • Dacia Temsilcisi05 Eylül 2017

    Değerli Müşterimiz, Sn. İlker Vural; Başvurunuz ile ilgili olarak, Müşteri Hizmetleri Yetkilimiz en kısa sürede sizinle irtibat kuracaktır. Saygılarımızla, Dacia Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.dacia.com.tr internet sitemizden ya da 444 99 44 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları