08 Eylül

Dacia Bayisinden, Müşteri Hizmetlerine Ve Genel Müdürlüğüne Kadar Herkes İlgisiz.

Dacia marka aracım var. 30 Ağustos günü bayram öncesi araçtan ses geldiği için servise gidilmiş olup. Sorun dile getirilmiştir. Yıllık periyodik bakımına 3500 km olmasına rağmen güzelce bakımı yapılmış 600 TL para alınmış. Aracın başka hiçbir sorunu olmadığı sesin alttaki kablolardan geldiği söylenmiştir. Bayramın 2. günü araç çekişten düşmüş. İçinde durulmayacak derecede ses yapmaya başlamışıtır. Servise tekrar götürüldüğünde aracın turbosunun değişeceği 3 gün sonra teslim alabileceğim söylenmiştir. 3 günün sonunda servise aracımı teslim almak için aradığımda yataklarda da sorun olduğu onlarında değişeceği 4-5 gün daha süreceği söylenmiştir. Bu süre zarfında Dacia müşteri hizmetlerini aradım. İkame araç ve aracın bozulmadan önceki sözde bakım adı altında yağ filtre değişimi ücretimi istediğimi ilettim. Ama 4-5 gündür defalarca aramama rağmen bana hiçbir cevap verilmemiştir.

İlker 3.635 Okunma

Cevaplar

  • İlker 09 Eylül

    Simdilik genel mudurlukten Omer bey aramis olup Ikame araç konusunu cozmuslerdir. Bakim adi altında yapılan yağ, yağ filtresi ücretimin iadesi konusunda gerekli işlemlerin yapılmasını bekliyorum. Ikame araç için teşekkür ederim

  • Dacia Temsilcisi08 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Sn. İlker Yılmaz; Başvurunuz ile ilgili olarak, Müşteri Hizmetleri Yetkilimiz en kısa sürede sizinle irtibat kuracaktır. Saygılarımızla, Dacia Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.dacia.com.tr internet sitemizden ya da 444 99 44 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön