13 Şubat
Yorum Yap
#11581862

D-Smart'ın Nakil Ücreti Bahanesi!

Adres değişikliği için D-Smart'ı aradım müşteri hizmetlerindeki çalışan 29 TL nakil bedeli olduğunu iletti, neyse dedik kabul ettik fakat 1 ay sonra 64 TL taahhütlü paketim birden 116 TL'ye çıkmış + nakil bedeli ile 145 TL olmuş. Müşteri hizmetlerini aradığımızda nakillerde böyle olur eğer 24 ay taahhüt ederseniz en az 87 TL'ye indiririz dediler. İtiraz edip bize böyle bir bedelden bahsedilmedi dediğimizde ses kayıtlarını dinleyeceklerini ilettiler. 2 gün sonra D-Smart arayıp evet haklısınız arkadaşımız bahsetmemiş fakat nakillerde böyle olur önümüzdeki ayı almayalım sonrasına da 24 ay taahhüt verirseniz 87 TL yapalım dediler.


İtiraz edip sözleşmeyi iptal etmek istediğimizde 116 TL'lik fiyattan cayma bedeli diye 600 TL bedel çıkacağını söylediler. Buna da itiraz ettik aynı gün başka biri arayıp aynı sözleri söyleyerek bu sefer cayma bedeli diye 1200 TL istedi. Ben 64 TL taahhütlü paket satın aldım tek yaptığım adres değişikliği paketimi yükseltmedim veya başka birine devretmedim. D-Smart çeşitli bahaneler göstererek tekrar yüksek fiyatla taahhüt almaya, beceremeyince yüksek cayma bedelleri öne sürerek haksız kazanç elde etmeye çalışıyor. Ben bunun peşini bırakmam, önce Tüketici Mahkemesi'ne ardından da mahkemeye kadar götüreceğim bu işi. Sonuç olarak ortada bir anlaşma yapılmış taahhüt var ve bu her iki tarafı da bağlar.


Beni bilgilendirmeden hatta personellerinin suçunu ses kaydından teyit ettikleri halde önce abonelik bedelimi değiştiriyor sonrada bizi cayma bedeli ile tehdit ediyorlar. Bu sergiledikleri tutumu her platformda ifşa edeceğim ve D-Smart'ın bu çirkin yüzünü herkese göstermeye çalışacağım. Sözleşme bitiminde hediye paketler verip yağlı ballı sözlerle tekrar sözleşme uzatmayı çok iyi biliyorlar. Sonrasında da maskenin altından gerçek yüzlerini gösterip ne kadar alsak kardır mantığıyla ticaret yaptıklarını sanıyorlar. Bu konu bu hafta halledilmez ise gerekli işlemleri başlatacağım.

Ferhat Ferhat 740 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • D-Smart Temsilcisi18 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli incelemeler yapılmıştır.18.02.2019 tarihinde müşteri hizmetleri hattından yapılan görüşme ile detaylı bilgi tarafınıza iletilmiştir.Fatura iptali sağlanmıştır. Saygılarımızla D-Smart Müşteri İletişim Merkezi 0850 266 0 266 D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz.

  • D-Smart Temsilcisi13 Şubat

    Değerli Müşterimiz Sayın FERHAT E., 11581862 ıd numaralı talebiniz tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller başlatılmıştır. Şikayet konusunun çözümüne dair bilgilendirme sağlamak adına, en kısa sürede tarafınıza detaylı bilgilendirme yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

Ziyaretçi Yorumları