27 Haziran 2018
Yorum Yap
#10603302

D-Smart Yalan Beyanla Abonelik!

23.05.2018 tarihinde kendisini Superonline müşteri hizmetleri olarak tanıtan bir bayan aradı. Hiçbir ücret ve fatura ödemeden D-Smart kampanyasından yararlanacağımı söyledi. Birkaç defa ücret konusunda teyit aldıktan sonra tamam, dedim. Demez olaydım. Birkaç gün sonra hem Superonline hem D-Smart fatura gönderdi. Gerekli yerlerle görüştükten sonra D-Smart'ın Bursa teknik iletişim isimli bayisi tarafından arandığımı öğrendim. Bu şekilde yalan beyanla insanları abone yapıyorlarmış.


Aboneliğimin sonlandırılmasına gelince ise, insanın sinirlerine dokunan bir süreç yaşıyorum halen. İki gün içerisinde ses kaydını alıp, inceleyip dönüş yapacaklarını söylediler. Neredeyse bir ay süre geçti. Tek bir kişi aramadı. 6-7 kez müşteri hizmetleri ile görüştüm. Acele ettireceğiz dediler olmadı. Kimsenin umurumda olmadı. 215 lira abonelik iptal ücreti ödemeyi kabul ettim. Ses kaydında haklılığım anlaşılırsa ücretsiz iptal edeceklerini de söylediler. İnanmıyorum. Tek isteğim şu firmadan bir an önce kurtulmak.

Mehmet Mehmet 563 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet03 Eylül 2018

    Bugün itibariyle 216 TL fesih ücreti geldi. Helal etmiyorum bu parayı. Bu firmadan uzak durun. Yalan beyanla abonelik yaptılar. İspat edemedim. Üstüne bir de 216 TL ceza. Yazık!

  • D-Smart Temsilcisi27 Haziran 2018

    Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeleri sağladık.Satış görüşmesi içinde D-Smart iş ortağından arandığınızı D-Smart Film Dizi paketi için 27 Ay taahhütlü aylık 35TL üzerinden ödeme sağlanacağı bilgisi verildiği ,iptal edilmesi durumunda cihazın iade edilmesi gerektiği bilgisi aktarılmaktadır.D-Smart üzerinden sadece D-Smart yayın satışı yapılacağı bilgisi veriliyor. 27.06.2018 tarihinde tarafınıza geri arama yapılarak bilgilendirme sağlanmıştır. Saygılarımızla.

  • D-Smart Temsilcisi27 Haziran 2018

    Değerli Müşterimiz Sayın MEHMET A., 10603302 ıd numaralı talebiniz tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller başlatılmıştır. Şikayet konusunun çözümüne dair bilgilendirme sağlamak adına, en kısa sürede tarafınıza detaylı bilgilendirme yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

Ziyaretçi Yorumları