05 Aralık 2018
Yorum Yap
#11257547

D-Smart  Üyeliğim Haberim Olmadan Aktif Edildi!

33867849 no. ’lu iki yıllık D Smart aboneliğimin taahhüdü dolduktan sonra aboneliğimi iptal etmek için müşteri hizmetleriyle görüştüm. Görüşmem sonrasında üyeliği iptal etmeyip iki ay süreyle dondurduk. Bugün D-Smart'ın internet sitesine Online giriş yaptım ve Aralık ayı için fatura kesildiğini gördüm. Bana dondurma süresinin bittiğine ya da biteceğine dair bir SMS ya da mail gelmedi. Aynı şekilde D Smart faturam da ne SMS olarak ne de mail olarak tarafıma ulaştırıldı. Ben dondurulma sürem ne zaman dolacak diye internet sitesine girdiğim zaman üyeliğimin yeniden aktif olduğunu ve üyeliğim ile ilgili fatura kesildiğini gördüm. Müşteri hizmetleri ile görüştüğümde ise inatla bana SMS ve mail yollandığını iddia edildi. Tekrar kontrol ettiğimde kesinlikle tarafıma ne mail gelmiştir ne de SMS ile bilgilendirilme yapılmıştır. Ben şu an kullanmadığım ve kullanmayacağım bir hizmeti ödemek zorunda bıraktırıldım. Konu ile ilgili D Smart'ın yardımcı olmasını istiyorum.

Emirhan Emirhan 913 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Emirhan05 Aralık 2018

    Şikayetimde belirttiğim gibi sisteminizde gözüken o mesaj bana gelmemiştir. Siz bunu iddia etmeye devam edebilirsiniz. İnsanları kazıklamaya onları mağdur etmeye devam edebilirsiniz saygılarımla

  • D-Smart Temsilcisi05 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli incelemeler yapılmıştır.29.11.2018 tarihinde sistemlerimizde kayıtlı irtibat numaranıza, dondurma sürenizin sona erdiği, yayınlarınızın açıldığına dair bilgilendirem Sms'i gönderildiği tespit edilmiştir. Saygılarımızla D-Smart Müşteri İletişim Merkezi 0850 266 0 266 D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler