12 Eylül
#12583904

D-Smart TV Aboneliği Problemleri!

Uzun zamandır kullanmakta olduğum D-Smart TV aboneliğimi iptal etmeye kalktım ve yaşananlar;
1. İletişim merkezinde direkt olarak ulaşabileceğiniz iptal menüsü maalesef yok, neden? Kimse iptal ettiremesin diye.
2. Diyelim ki bayi işlemleri üzerinden bir temsilciye ulaştınız; iptal işleminin bayi tarafından yapılabileceğini söylemekte. Bayiye gidiyorsunuz ve bayi merkez da talep oluşturmanız gerektiğini söyleyecek ve iptal etmeyecektir.
3.0850 266 ** ** numaralı telefonu arıyorsunuz ve menüde iptal birimi yok. Bayi işlemlerine bakan müşteri temsilcisi yönlendiriyor ve hatların yoğun olmadığını söylüyor ancak ne çare telefonu açan yok. Sanırsınız ki Türkiye'nin tamamı D Smart aboneliğini iptal ettirtiyor. Yani sistem ulaşamama ve iptal ettirememe üzerine kurulmuş. İptal işlemlerim ile ilgili müşteri temsilcisine bağlanma detaylarım aşağıda özetlenmiştir.


10.09.2019 telefon açma saatim 13:14 Sonuç:21 dakika telefonda D-Smart müzik dinlemek ve temsilciye ulaşamamakTekrar deneme 13:35 Sonuç: 9 Dakika D Smart müziği, tekrar deneme 15:20 Sonuç: 9 Dakika D Smart müziği, 11.09.2019 8:34 Sonuç:5 dakika, 08:41 Sonuç:4 Dakika


9:20 Sonuç:8 Dakika. Sinir sahibi olmamamı yanayım, zaman kaybına mı yoksa ödediğim telefon parasına mı karar veremedim. Sonuç olarak 56 dakika telefonda beklememe rağmen iptal birimine ulaşamadım ve aboneliğimi iptal ettiremedim. Ama, yılmak yok, iptal için savaşa devam.


Eğer bu yazıyı lütfedip okuyan bir D-Smart yöneticisi var ise şunu bilsin ki, şirketinize, benim ve benim gibilerin ödediği para üzerinden maaşlarınızı aldığınızdan dolayı sizlere hakkımı kesinlikle helal etmiyorum. Saygılarımla da diyemeyeceğim, çünkü bu yapıda olan bir şirket ve çalışanlarına da saygı duyamam.

Ali Ali 1.870 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları