27 Aralık 2018
Yorum Yap
#11365902

D-Smart Taahhüt Yaptığı Sabit Fiyatı Yükseltti!

Müşteri temsilcisi taahhüdü dolan aboneliğimle ilgili olarak beni arayarak tarafıma yeni bir abonelik teklifi sundu. Bu teklif 24 aylık taahhütle,
(outdoor, BBC earth, viasat history, docubox, fashion ve trace urban TV hariç) Mega paket olarak tanımlanan film+dizi, spor, belgesel, çocuk kanalları tamamen dahil olmak üzere ve (outdoor, BBC earth, viasat history, docubox, fashion ve trace urban TV) kanallarını 3 ay hediye olarak ücretsiz izleyebileceğim, internet hizmetimin ise yine kullanmakta olduğum hızda 8 Mbps, sabit IP dahil ve kota sınırsız olarak devam edeceği, ilk ay faturamdan da 50.00 TL indirim yapılarak ilk aya özel 33.00 TL, sonraki 23 ay boyunca sabit 83.00 TL ödeyerek, hiçbir artıştan etkilenmeden devam edeceğim bir teklif sundu.


Teklifi düşünmek için süre istedim. 26 Aralık saat 15.55'de 0850 266 0266 numaralı telefonu arayarak teklifi kullanmak istediğimi belirttim. Müşteri temsilcisi tarafından en kısa sürede geri aranacağım bilgisi verildi.
27 aralık saat 16.21'de arayan müşteri temsilcisi, abonelik teklifini yukarıdaki şekilde tekrarladı. Önceki müşteri temsilcilerinin yukarıdaki şartlardaki teklifi aynen sisteme kaydettiklerini ve kabul etmem durumunda aynen geçerli olduğunu belirtti. Ben de onay vererek 24 ay taahhütlü aboneliğimi yaptım. Bu görüşmede yukarıdaki teklife ait detayları tek tek müşteri temsilcisi ile teyit ettim ve son olarak sabit IP hizmetinin de bu fiyata ve teklife dahil olduğunu teyit ettirdim (mevcut aboneliğimde de sabit IP var).


Abonelik işlemi tamamlandıktan kısa bir süre sonra saat 16.40'da arayan aynı müşteri temsilcisi, teklifte kurum kaynaklı bir hata yapıldığını ve teklifi uygulayamayacaklarını söyleyerek şahsımdan özür diledi.Sonuç olarak, D-Smart gibi büyük bir kurumun ciddiyetine yakışmayacak bu olay sonucu müşteri temsilcisi 15 lira daha fazla ücrete aynı paket ya da paketleri azaltarak aynı ücrete verebiliriz gibi tekliflerde bulundu.

Levent Levent 772 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Levent27 Aralık 2018

    Değerli D-Smart yetkilisi tarafıma yapılan bilgilendirmenin ne şekilde yapıldığını yazmaktan utanç duymuş olmalısınız. Arayan kişi biz hata yaptık maalesef bu fiyata veremeyeceğiz, hatamız için de özür dileriz dedi. Ama kocaman D-Smart firması hata bizde aynı fiyattan vererek telafi ediyoruz diyemiyor.

  • D-Smart Temsilcisi27 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli incelemeler yapılmıştır. 27.12.2018 tarihinde müşteri hizmetleri hattından yapılan görüşme ile detaylı bilgi tarafınıza iletilmiştir. Saygılarımızla D-Smart Müşteri İletişim Merkezi 0850 266 0 266 D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları