17 Aralık 2018
Yorum Yap
#11314827

D-Smart Sorumluluk Almıyor!

Türk Telekom çağrı merkezi gibi tanıtıp halen kullanmakta olduğum evde ki internet hizmetimin indiriminin biteceği yenilemediğim takdirde zamlı olarak fatura geleceği ve yeni kampanya hakkında bilgi ve fiyat verilerek eski internetimin iptali için herhangi bir işlem yapmadan aynı şekilde kullanmaya devam edeceğim bilgisi verilip defalarca arandım. Eve yönlendirdikleri D-Smart yetkili servisi tarafından gerekli bilgilendirme yapılmadan mevcut kullandığım Türk Telekom internet sinyali keserek D-Smart aboneliği başlatılmış bir ayın sonunda iki ayrı internet faturası gelince Türk Telekom müşteri hizmetlerini aradığımda kendilerinin böyle bir kampanyası olmadığını öğrendim ve direk D-Smart müşteri hizmetlerini aradım onlarda kendilerinin böyle bir kampanya için beni aranmadıklarını alternatif çağrı hizmetleri tarafından böyle bir arama gerçekleştiğini söyleyerek fatura iptalimi gerçekleştiremeyeceklerini iptal etmem halinde indirimsiz olarak fatura ödemem gerektiğini söylediler ne Türk Telekom ne D -Smart sorumluluk almamakla birlikte ikisi de faturayı ödemem konusundan başka hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Evimde internet sinyalimin kesilmesi ve yeniden bağlanması konusunda bile ancak ücretli servis yönlendirecekleri iptal etmem durumda taahhütlü indirimleri geri ödememi talep ediyorlar. Her iki şirket de haksız kazanç sağlama telefon ile var olan müşteriyi yalan yanlış eksik bilgilendirme, sonuç olarak mağduriyetin giderilmesi adına hiçbir çözüm üretememektedir. Bu konuda yetkililerinden duyarlılık ve çözüm talep ediyorum.

Tuba Tuba 976 Okunma 1 Yorum Yap

Cevaplar

  • D-Smart Temsilcisi26 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli incelemeler yapılmıştır.21.12.2018 tarihinde müşteri hizmetleri hattından yapılan görüşme ile detaylı bilgi tarafınıza iletilmiştir. Saygılarımızla D-Smart Müşteri İletişim Merkezi 0850 266 0 266 D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz.

  • D-Smart Temsilcisi17 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz Sayın TUBA T., 11314827 ıd numaralı talebiniz tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller başlatılmıştır. Şikayet konusunun çözümüne dair bilgilendirme sağlamak adına, en kısa sürede tarafınıza geri arama yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler