14 Haziran
#12107917

D-Smart Kanal Çıkmadı!

Kurulum için gelenler kartı TV'ye taktı, aktivasyon sağlandı fakat kanal çıkmadı. Teknik ekip “televizyonda D-Smart kanalları yüklü değil, ya servise gönderin yükletin ya da biz yükleriz ama 40 TL ücreti var” dediler. Ben de o halde iptal edeceğimi söyledim. Getirdikleri sözleşmeyi de imzalamadım. Modem zaten getirmemişlerdi, TV kartını da alıp gittiler. İptal için müşteri hizmetlerini aradım. Durumu anlattım, bana “ilave ücret olamaz” deyip kabul edersem tekrar servis yönlendirebileceklerini, 72 saat süre içinde servisin geleceğini söylediler. Kabul ettim. Aradan 10 gün geçti ne gelen ne de arayan var. İptal ettirmek için tekrar aradım. Bana 869 TL bir bedel çıkardılar.


Düşünün; hiçbir hizmet vermemişler ama sözleşmeyi imzalamamış olmama rağmen taahhüdü bozduğum için bana 869 TL bedel çıkardılar. Müşteri temsilcisi tekrar servis yönlendireceğini söyledi, teknik ekibin 48 saat içinde gelebileceğini söyledi. Tamam dedim. Ertesi gün bana 88,50 TL aylık fatura gönderdiler. Tekrar aradım: “Hangi hizmetinize karşı bana fatura gönderiyorsunuz” dedim. “Bizde aboneliğiniz başlamış görünüyor “ dediler.


Teknik ekip gönderebileceklerini söylediler. 3 gün daha bekledim. Gelen giden yok. İptal için görüştüğümde bu sefer 875 TL bedel çıkardılar. Düşünün: TV hizmeti yok, modem getirmemişler internet kullanamıyorum ve bana 875 TL fatura çıkartıyorlar. Bir de bir telefonla üyeliğiniz başlayabiliyorken iptal işlemi için dilekçeler, imzalar vs. bir sürü prosedürleri mevcut.

Mustafa Mustafa 1.499 Okunma 1
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları