04 Şubat 2015
Yorum Yap
#3024487

D-Smart Cihaz İade Sorunu

2567**** üye numaralı D-Smart abonesiyim, üyeliğimi sonlandırmak için aradığım D-Smart müşteri hizmetlerinden zorda olsa üyeliğimi iptal ettirdim kullandığım D-Smart decoderinin gelinip evden alınacağını söylediler. Aradan 35-40 güne yakın bir zaman geçti ne gelen oldu ne giden.


Süreci öğrenmek için tekrar aradığım D-Smart müşteri hizmetlerinden biz size SMS gönderdik siz gidip cihazı teslim edecektiniz, etmemişsiniz. Şimdi 300 TL cihaz ücreti ödeyeceksiniz artık yapacak hiçbir şey yok gibi bir cevap aldım. Bu tamamen tek taraflı bir çıkar, tüketiciyi yanıltmak haksız kazanç elde etmektir. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum aksi takdirde tüm yasal yollara başvuracağım.

Aykut Aykut 2.449 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • D-Smart Temsilcisi04 Şubat 2015

    Abonemizin talebi tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede abonemize detaylı bilgilendirme yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler