16 Nisan 2015
Yorum Yap
#3183202

D-Smart Cihaz Bedelini Benden Almak İstiyor!

D-Smart aboneliğimi iptal ettirdim. İptal ederken aradığım müşteri hizmetlerindeki bayan dilekçe doldurmamı, altına da üye numaramı, T.C. Kimlik numaramı, iletişim numaramı ve imzamı atıp vermiş olduğu numaraya faks çekmem gerektiğini belirtti. Bende dediği gibi yaptım ve belirtilen faks numarasına dilekçemi faksladım. Yalnız kendi sistemlerinde kayıtlı olan telefonu artık kullanmadığım için bana "cihazınızı iade etmeniz gerekmektedir" diye göndermiş oldukları mesaj elime ulaşmadı.


Dilekçede yeni iletişim numaramı belirtmeme rağmen benimle iletişime geçmeyen D-Smart şimdi benim hiçbir işime yaramayacak olan cihazın parasını benden almak istiyor ve cihazın bedelini adıma faturalandırmış.

Erman 393 Okunma

Cevaplar

  • D-Smart Temsilcisi18 Nisan 2015

    Değerli Müşterimiz; Belirtmiş olduğunuz konu üzerine 18.04.2015 tarihinde iletişim bilgilerinizden geri arama yapılmış ancak tarafınıza ulaşılamamıştır. Tarafınıza detaylı yardımcı olabilmemiz için iletişim bilgilerinizi güncellemenizi rica ediyoruz. Saygılarımızla D-Smart Müşteri İletişim Merkezi 0850 266 0 266 D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz.

  • D-Smart Temsilcisi16 Nisan 2015

    Abonemizin talebi tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller devam etmektedir. En kısa sürede abonemize detaylı bilgilendirme yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

Ziyaretçi Yorumları