12 Ağustos
#12416118

D-Smart Cayma Süresi Sorunu

05.08.2019 tarihinde abone olduğum D-Smart üyeliğimden 08.09.2019 tarihinde çıkmak istedim fakat bana cayma süresini geçirdiğimi ve iptal durumunda 190 TL iç kurulum bedeli ödemem gerektiği söylendi. Yapmış olduğum sözleşmede cayma süresi 14 gün yazdığı halde bu sözleşmenin eski olduğu ve sözleşmeye bakmamam gerektiği söylendi.


İptal nedenim de şudur eve gelen servis elemanları hiçbir kurulum yapmadıkları halde yalnızca görüntü verdikleri halde eşimden 50 TL kurulum bedeli almışlar. 2 kez arayıp şikayette bulunduğum halde hiçbir geri dönüş olmadı sanırım pek üzerinde durmadılar. D-Smart yetkililerine buradan seslenmek istiyorum servis elemanları kafalarına göre mi çalışıyorlar hiç mi denetim yok ya da bu konuda rahat mi bırakılıyorlar!


Benim mağduriyetim bir an önce çözüme kavuşsun aksi takdirde yasal yollara başvurup aboneliğimi iptal ettireceğim. Şu cayma süresi hakkında da lütfen biri bizleri aydınlatsın BTK'nın resmi sitesinde bile cayma süresi hakkında hiçbir şey yazmıyor. Sanırım D-Smart yetkilileri de bunu bildikleri için insanları istedikleri gibi yönlendiriyorlar! Lütfen bir an önce bu konuda birileri bana yardımcı olsun.

Volkan Volkan 2.326 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları