20 Aralık 2017

D-Smart Bilgilendirme Yapmadığı Borç İçin Yasal Takip Başlatmış

D-Smart firmasında daha önce bulunan televizyon aboneliğimin iptali üzerinden 1,5 yıl geçti. Bugün A. E Hukuk Bürosu bana 24,00 TL'lik borcum olduğunu, ve yasal işlemin başladığını bildiren bir mesaj gönderdi. Bahse konu fatura 3 yıl önceye ait bir fatura. Bugüne kadar bu borç ile ilgili tarafıma herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştır ve ayrıca internet hizmetini de kullandığım sürece boyunca bu borçla ilgili yine hiçbir bilgilendirme yapılmamıştır. Bugün borç ve alacak sorgulaması yaptığım zaman 3 parça halinde toplam 48,00 TL D-Smart Firmasından ben alacaklı olduğum halde, kendileri beni A. E Hukuk Bürosu'na 3 yıl önceden kaldığı söylenen bir fatura için yasal işlem başlatmışlar.

Ahmet 430 Okunma

Cevaplar

  • Ahmet'in Teşekkür Mesajı23 Aralık 2017

    D-Smart yapmış olduğumuz şikayet ve bilgilendirme sonrasında ilgili faturayı şu an sistemlerinden kaldırmış görünüyor. İlgilendikleri için teşekkür ederiz.

  • D-Smart Temsilcisi21 Aralık 2017

    Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeleri sağladık.21.12.2017 tarihinde fatura iptali sağlanarak yasal süreç sonlandırılmıştır. Saygılarımızla.

  • D-Smart Temsilcisi21 Aralık 2017

    Değerli Müşterimiz Sayın AHMET D., 9925592 ıd numaralı talebiniz tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller başlatılmıştır. Şikayet konusunun çözümüne dair bilgilendirme sağlamak adına, en kısa sürede tarafınıza detaylı bilgilendirme yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön