14 Şubat
Yorum Yap
#11589423

D-Smart 1 Ay Olmasına Rağmen Bir Türlü Bağlanmadı

D-Smart aboneliğim 1 ay olmasına rağmen bir türlü bağlanmadı. Defalarca müşteri hizmetlerini arıyorum, sadece arıza kaydını oluşturalım diyor tekrar özel teknik ekip getiriyorum böyle bir kablo yok diyor. Tekrar arıyorum, problem yok deniliyor ama verdikleri bir kablo numarası yok bir türlü çözemedim. En son iptal edin diyorum son kez deneyelim diyor.


Tamam ne yapalım diyoruz arıza kaydı açalım deniyor. Başa dönüyoruz. Başka bir plan söyleyin, 1 aydır aynı şey diyorum, o da yok. İptal edin ama hiçbir hizmet alamadım. Ücret ödemek istemiyorum diye ifade ediyorum. Böyle bir şey yapamayız deniliyor neden 1 aydır hizmetini alamadığım ödeme yapıyorum? Sorunu çözemediler. Üstelik para ödemek zorundaymışım. Suç bende mi? Rica ediyorum üst merci nedir D-Smart 'ta?

Meliha Meliha 509 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • D-Smart Temsilcisi15 Şubat

    Değerli Müşterimiz; Belirtmiş olduğunuz konu üzerine 15.02.2019 tarihinde iletişim bilgilerinizden geri arama yapılmış ancak tarafınıza ulaşılamamıştır. Tarafınıza detaylı yardımcı olabilmemiz için iletişim bilgilerinizi güncellemenizi rica ediyoruz. Saygılarımızla D-Smart Müşteri İletişim Merkezi 0850 266 0 266 D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları