D-Smart Net ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Nihan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Hangi Şikayetimi Sayayım D-Smart Net?

155görüntüleme
Nihan
Nihan 13 Kasım 2020 20:29

Corona virüs nedeniyle eğitimleri online gerçekleştiriyoruz ama ne mümkün. Kablosuz bağlandım olmadı;modemi bilgisayarımın yanına getirdim olmadı. Gittim ethernet kablosu aldım, bilgisayarımın hemen yanındaki modeme kabloyla bağlandım, ama yok. 13 Kasım 2020 günü artık tam bir rezillikti. 20 dakika da bir bağlantı koptu. Hiçbir verim alamadan bütün dersler gitti. Bir de bunların yanında müşteri hizmetleriniz telefonlara bakmıyor. Ortada bir sorun var çözmek amacıyla, sabırla arayıp müşteri hizmetlerine bağlanmaya çalışıyoruz.

Belki ilgilenen olur da çözüm bulunur diye hala umut ederek yazıyorum. Çünkü müşteri hizmetleri numaranızı arıyorum, sesli yanıt aşamasını geçiyorum, "şu an tüm temsilcilerimiz dolu" uyarısını da duyuyorum; tamam diyorum beklerim ama birden hat düşüyor. Bu süreci 8 kez tekrarladım sabırla ancak son aramamda müşteri hizmetleri çalışanına bağlandım, onlar kendi aralarında konuşuyorlardı ve telefonun açıldığını fark edince tekrar suratıma kapandı. Bu artık art niyettir, insanların zamanını çalmaktır, dakikalarını boşa harcamaktır ve ücretini ödediğimiz hizmet bedelini karşılığının vermemektir.

Ayrıca 4 gün önce ödeme gününü geçirdiğim için anında bağlantımı kesen D-Smart' tan aynı hızla geri dönüş almayı ümit ediyorum.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler