23 Ekim
#12832948

D-Smart Net'te Cayma Bedeli Sorunu

5 Eylül cumartesi günü telefonla D-Smart internet için başvuruda bulundum onlarda bana seçenek sundular bende hem televizyon ve hem de internet paketini kabul ettim 8 Eylül salı günü (050***20599) numaralı yetkili beni arayarak kurulum için gelineceğini bildirdi ve televizyon kurulumu için gelerek uydu ve ADSL getirdi televizyonun HDMI çıkışı bozuk olduğunu söyledi benden scard kablosu almamı söyledi. Ben scard kablosunu aldım kendisiyle irtibata geçtim benimde kurabileceğimi söyledi. Ben anlamadığım için dokunmadım. (08505331122) numaralı müşteri temsilcisini arayarak bildirdim.


Zaten 9 Eylül Çarşamba günü için internet bağlantısı için randevu verilmişti televizyon için gelen kişide o gün geleceğini söyledi. 9 Eylül'de gelen olmadığından Ben 9,10,11 ve 12 Eylül günleri yukarıdaki numarayı arayarak ne televizyon ne de internet bağlanmadığını bildirdim bana yanıtları sana dönüş yapacaklar oldu. 11 Eylül'de televizyon kurulumu yapıldı diye mesaj gönderdiler bende mesajlarına (2850) ile yanıt verdim (08502660266) bana dönüş yaptılar onlara da kurulum yapılmadığını söyledim. 14 Eylül öğle saatlerinde müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım sözde bana hemen dönüş yapacaklarını söylediler ama arayan olmadı, 15 Eylül sabah aradım ve 1_1.5 saat sonra arayarak 9 Eylül'de gelindiğini ankastre kutusunda sorun olduğunu ve elektrikçiye başvurmam gerektiğini söylediler. Elektrikçi de yetkisi dışında olduğunu söyledi bende tekrar onlara durumu bildirdim. Ya bu sorunu çözün ya da iptal edeceğim dedim. Dönüş olmadığından 16 Eylül'de arayarak aboneliğin iptalini istedim tamam denildi. 18 Eylül'de arayarak iptal işlemini yaparak cayma bedeli olduğunu söylediler bende kurulumun yapılmadığını neden cayma bedeli ödeyeceğimi sordum.


Bu işlem yapılmamış ki 19 Eylül'de tekrar aradılar iptal işlemini yaptık dediler. Ben 21 Eylül'de tekrar aradım bana dilekçe yazmamı söylediler. Kurulumun yapılmadığını defalarca bildirdiğim halde sistemlerindeki bilgileri düzeltmemişler ve benden cayma bedeli istiyorlar yukarıda yazdığım iki numaradaki konuşma kayıtlarının dinlenmesini ve bu sorunun kurtulmama yardımcı olmanızı diliyorum.

Nusret Nusret 2.161 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları