D-Smart Net'de İtiraz Ve Hak Talebi İadesi

Rıdvan Rıdvan3 hafta önce

Sayın D-Smart ev interneti yanıltma servisi: Tarafıma 18832812227 abone numarası ile internet vaadiyle 16 Temmuz 2020 tarihinde 0555 075 65 65 numaralı (Bu aralar kendisine ulaşamıyorum telefonu kapalı) şirket elemanı tarafından Van Süphan Mahallesi ikametime modem getirilip, kablolar çekilmediği belirtildikten sonra kabloların Türk Telekom ekiplerince birkaç gün zarfında getirileceği söylenmiştir. 

Müşteri hizmetleri ile görüşmem sonucunda internetin kurulumun aktif olduğu söylenmiş ancak kurulumla ilgili netice arz eden durum bütünlüğü halihazırda belirttiğim ikamette bulunmadığı için internet kullanamıyorum. Yani ortada internet kablosu ve etiketlenme ile ilgili bir veri mevcut olmadığı halde, 28.09.2020 tarihi itibari ile defalarca arıza kaydı oluşturulduğu söylenmesine rağmen tarafıma 193,84 TL fatura yansıtılmıştır.   

Bahse konu faturanın ödenmesi için önce etiketlenme ve evin içine ya da balkonuna internet kablosunun çekilmesi gerektiğini kendiniz bilmektesiniz. Bu günlerde defalarca müşteri hizmetleriniz servisi ile görüşmem tabii ki sonuçsuz kalmıştır. Haksız faturanın iadesi ile evimin içine internet kablosu ile ilgili sorunlarımın giderilmesi için yapılan görüşmelerim 47957293-233 referans numarası ile tescillenmiştir. Haksız faturanın iadesi ile internetimin kullanılmasına sorun teşkil eden pürüzlerin giderilmesi hususunu; Bilgilerinize arz ederim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler