09 Ekim 2018
Yorum Yap
#11006515

D-Smart Net Satış Temsilcilerinin Bilgilendirmesi!

Yaklaşık bir yıldır T**** internet abonesiyim geçen haftalarda 0 800'lü hatlardan bir telefon aldım ve dediler ki T***** aboneliğinizin taahhüt süresi bitti şimdi tekrar da yenilemek için ya Türk Telekom ya S**** ya da D-Smart aboneliği alacaksınız dediler ve bunların yanında TV hizmeti de almak zorundasınız dediler ve en uygun fiyat olarak D-Smart aboneliğini teklif ettiler. Doğal olarak bende araştırmadan D-Smart ve TV yayını talep ettim eve gelip TV için decoder kurdular telefonda bana söylenen modemimizle ilgili herhangi bir değişiklik yapılmayacağıydı. Yalnız bir de ilaveten modem getirdiler ben de böyle olunca şüphelendim modemi kurdurmadım ve Telekom müşteri hizmetlerini aradım Türk Telekom müşteri hizmetleri böyle bir şeyden haberleri olmadıklarını ve benim aboneliğimin daha bir sene devam edeceğini ve cayarsam 750 TL cayma bedeli olacağını söylediler ve daha sonra D-Smart müşteri hizmetlerini aradım onlarda beni arayanın anlaşmalı çağrı merkezleri olduğunu beyan ettiler ve iptal ettirmem durumunda 120 TL kurulum bedeli alacaklarını söylediler. Uzun lafın kısası telefondaki bir yalan beyanda bulunan yanıltıcı satıcı sebebi ile 120 TL zarara uğradım. D-Smart yetkililerinden bu 120 TL kurulum bedelini benden almalarını talep ediyorum.

Bilal Bilal 129 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • D-Smart Net Temsilcisi31 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli incelemeler yapılmıştır. 30.10.2018 tarihinde müşteri hizmetleri hattından yapılan görüşme ile detaylı bilgi tarafınıza iletilmiştir. Saygılarımızla D-Smart Müşteri İletişim Merkezi 0850 266 0 266 D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz.

  • D-Smart Net Temsilcisi10 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz Sayın BILAL G., 11006515 ıd numaralı talebiniz tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller başlatılmıştır. Şikayet konusunun çözümüne dair bilgilendirme sağlamak adına, en kısa sürede tarafınıza detaylı bilgilendirme yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

Ziyaretçi Yorumları