sta-1-hoverYetersiz Çözüm

D-Smart Net Nakil İşlemi Ve Fatura Detayı

Umut Umut22 Ekim 11:55

2 Eylül 2020 yılında nakil işlemi gerçekleştirdim. Sürecin 7 iş günü içinde tamamlanacağını söylediler. 7 gün sonra t**t***  a çalışanlar nakil işlemi olmasına rağmen D Smart ın yeni abone olarak bildirmesi sonucu, evime gelip yeni abonelik bağlantısı yapacaklarını söylediler. T*** personeli varken D Smart müşteri hizmetlerini arayıp, konuyu aktardık, işlemi iptal edip yeni bir nakil talebi başvurusunda bulundular.

Ertesi gün başka bir t***t*** personeli evime gelip o da yeni abonelik olduğu bilgisini verdi. Bu süre içerisinde tekrar iptal işlemi gerçekleşti. Yeniden nakil talebi işlemi oluşturuldu. 7 günde oradan ilave edildi, sorun tam anlamıyla 23 eylülde çözülüp, kullanım yapmaya başladım. Bu sürede müşteri temsilcileri bana kullanmadığınız tutar faturanızdan düşülecek ve size sadece kullandığınız tutar faturaya yansıtılacaktır diye, bilgi verdiler. Arada 21 günlük İnternet kullanımı yapamadım ve ay sonu gelen faturam yine aynı her ay ödediğim sabit fatura tutarıydı.

D Smart müşteri hizmetlerini 2 eylülden bu Yana bana yaşattıkları, hem kullanamadığım internetten kaynaklı hem fatura bedelinden kaynaklı mağdur olduğumu her seferinde dile getirmeme rağmen, az önce yani 22 ekimde beni arayıp faturamdan sadece 21 günlük bedel olarak 24 lira düşürdüklerini dile getirdiler. Bir de yetkili olarak aradığını dile getiren t*** hanım gülen bir ses tonu alaycı ve dalga geçer gibi itirazını alamıyoruz. Yasal yollara başvurabilirsiniz diye görüşme yapıyor. Benimle D Smart ın köklü bir firma olduğunu düşünüp mağduriyetin giderilmesi gerekirken, personellerin bu denli ilgisiz sorun çözme kabiliyetine, uzak şekilde hizmet vermesi tamamen bir kayıptır. Tüm haklarımı arayacağımdan emin olabilirsiniz. Yaşatılan mağduriyet çözülmesi gereken yere bir de çalışanlarımızın alaycı konuşmaları sebebiyle, D Smart tamamen bitmiştir. Hem benim evimde hem de yakın çevremde.

En iyi reklam ağızdan yapılan reklamdır ama bu şekilde iyi bir övgüyü hak etmiyorsunuz. Şirket olarak personelin tekrarlı eğitime tutulması bilgi güncellemesi ve kriz müşterisinin ne şekilde sorunu çözülmeli, tekrar bilgilendirilmesini sağlayınız. D Smart kullandığım ve bedelini ödediğim şeyin hizmetini bana verirken, sanki hibe işlem gerçekleştiriyor gibi davranması hiç hoş değil. Çok pişmanım. Bu üyeliği gerçekleştirdiğim için.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler