11 Eylül
Yorum Yap
#10888111

D-Smart Net Müşteri Hizmetleri Bilgilendirmesi!

Haziran ayında D-Smart müşteri temsilciyle telefonda görüşme yaptım. Müşteri temsilcisi bana telefonda sunduğu ev internet paketinde faturamın 46 TL olacağı artı tek kuruş yansımayacağını söyledi. Benimle konuşan hanımefendi bana eğer internet hizmetini beğenmezsem bir ay içinde iptal ettirip herhangi bir ücret ödemeyeceğimi söyledi (cayma bedeli). Aynı hanımefendi bana D-Smart bayisinin benimle görüşüp sözleşme imzalayacağımızı beyan etti. Ama böyle bir görevli gelmedi ve herhangi bir evrak imzalamadım.


Faturam yüksek geldi ve iptal ettirmek istediğimde bana cayma bedeli ile birlikte hesap çıkarttılar. Görüşme kayıtlarının dinlenmesini ve yapılan hatalı yönlendirmeden dolayı cayma bedelinin iptali istedim. Yapılan kontrollerde görüşme kayıtlarına ulaşılamadığını ilettiler ve bana bir aylık ücretsiz abonelik yapacaklarını belirttiler ben ücretsiz bir üyelik istemiyorum iptal etmek istediğimi belirtsem de cayma bedelini ödemek zorunda olduğumu söylediler. Görüşme kayıtlarına ulaşamaması benim problemin olmadığı için ve çalışan müşteri temsilcileri hatalı bilgi verdiği için cayma bedeli ödemeden ödediğim fatura bedelinin iadesini kesilen faturanın iptalini ve üyeliğimin cayma bedeli yansıtılmadan iptalinin yapılmasını istemekteyim. Konu hakkında gerekli yasal süreçlerin başlatılması için bilgi beklemekteyim.

Mücahit 320 Okunma

Cevaplar

  • Mücahit'in Teşekkür Mesajı05 Ekim

    Sorunum çözüldüğü için teşekkür ederim

  • D-Smart Net Temsilcisi12 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeleri sağladık.11.09.2018 tarihinde tarafınıza geri arama sağladık.Hizmet almak istemediğinizi iptal istediğinizi ilettiniz.İptal süreci hakkında detaylı bilgilendirme yapılarak ,yazılı evrak göndermeniz gerektiği bilgisi tarafınıza aktarılmıştır. Saygılarımızla.

  • D-Smart Net Temsilcisi11 Eylül

    Değerli Müşterimiz Sayın MÜCAHİT ÖZÇELİK , 10888111 ıd numaralı talebiniz tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller başlatılmıştır. Şikayet konusunun çözümüne dair bilgilendirme sağlamak adına, en kısa sürede tarafınıza geri arama yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler