29 Aralık 2018
#11372979

D-Smart Net Modem Değişikliği!

D-Smart ile beraber gelen modemim tekrar bozuldu ve değişim talebini yaptırdım. Bana söylenen ücretsiz bir şekilde gidip yetkili bayilerden modemi değiştirebileceğim yönünde idi. Çorumda zaten tek bir bayi var "Elatek "isimli. Onları arayıp modemi sorduğumda elimizde hiç ADSL modem yok, d-Smart bize modem göndermiyor dediler. Böyle bir şey olabilir mi?


Ne demek D-Smart yetkili bayiye modem göndermiyor. İnternetimi sıkıntısız bir şekilde kullanamıyorum sürekli kopuyor veya sınırlıya düşüyor.


Bu konu hakkındaki şikayetlerimin gerekli yerlere ulaşacağından emin olabilirsiniz. Durumun düzeltilmesini istiyorum. İletişim numarası:0544 2***.

Sergen Sergen 116 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • D-Smart Net Temsilcisi23 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeleri sağladık.Modem değişim yönlendirmeniz yapılmıştır.25.01.2019 tarihinde Özay Elektronik ile görüşme sağlayarak modem değişimini sağlayabilirsiniz. Saygılarımızla.

  • D-Smart Net Temsilcisi29 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz Sayın SERGEN S., 11372979 ıd numaralı talebiniz tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller başlatılmıştır. Şikayet konusunun çözümüne dair bilgilendirme sağlamak adına, en kısa sürede tarafınıza detaylı bilgilendirme yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

Ziyaretçi Yorumları