20 Ekim
#12816353

D-Smart Net Kurulum Yapılmadı Haksız Ücret Yansıtıldı

17 Ekim 2019'da D-Smart bayii tarafından arandım (C*** bey ve F*** hanım ile görüştüm) ve işlemlerinin cumartesi günü tamamlanması mümkünse aboneliğimi başlata bileceğimi ilettim. F*** hanım bu konuda bana garanti vererek cumartesi günü hem TV hem internet işlemlerinizi tamamlayacağız taahhüdünü verdi. 19.10.19 günü TV kurulumum yapıldı. Ancak internet için 21.10.19'da gelineceği mesaj tarafıma iletildi. Müşteri temsilcisine şikayetimi iletmek istediğimde 0850 266 02 66 numaralı aradım. 16.50 dakika bekledikten sonra bağlatmayıp vazgeçtim. Farklı numaralardan dan (bayii numaraları ve teknik servis) konuya dair çözüm yönünde bir yardım alamadım.


Yeni abone olarak daha hizmet almaya başlamadan şikayetlerim oluştu.
1-Bayii deki F*** hanım bana cumartesi günü işlemleriniz hallolacak taahhüdü verdiği ve D-Smart'a güvenim nedeniyle mağdur edilmiş durumdayım.
2-D-Smart bu konudaki şikayetim ve mağduriyetimi gidermek için ne yapabilir?
3-TV kurulumuna gelen arkadaş. Mevcut modemim değişmesi gerekebileceğini iletti. Bunun da 90 TL'lik faturama ilave 8-9 TL'ye mal olacağını aktardı.


Bu bilgi bana daha önce hiçbir aşamada verilmemişti. Bu sürpriz ilave ücrete katlanmak istemiyorum. Şikayetlerimle ilgili aksiyon almanız ümidi ile gereğinin yapılmasını istiyorum. Daha kullanmaya başlamadan ciddi şikayetçiyim.

Mine Mine 2.637 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler