12 Şubat
Yorum Yap
#11578419

D-Smart Net Kampanya Kapsamında Verilen Hizmet!

2 yıldan fazladır D-Smart üyeliğim vardı. Taahhüt sürem bittiği için fiyat artışı oldu. Gelen fiyatları kabul etmedim. Firmanızın bir satış bayii tarafıma ulaşarak kapatmamam için tarifeler sundu. Rakamlar yüksek geldiği için kabul etmedim. Kendime ait D-smart'ımı kapatmamı ve eşimin üzerine yeni bir üyelik gerçekleştirir isem 8 Mbit sınırsız internet + hoşgeldin paketi ve 6 aylık sinema paketini 55 TL'ye kampanya kapsamında verebileceklerini söylediler.


Kabul ettim kendi üyeliğimi sonlandırıp eşimin üzerine D-Smart üyeliği aldım. 46 günlük kullanım sonrasında tarafıma 177.91 TL ücret çıkardılar. 11 Ocak da başlatmış olduğum üyelik daha 1 ay olmuş iken 46 gün olarak 177.91 TL olarak geldi. Sonrasında aradığımda paket ücretimin 100 TL olduğunu bildirdiler. Satış yapan firmaya üzerine basa basa 55 TL olduğunu söyleyerek sattılar. Eve bağlantıya geldiklerinde gösterdikleri aylık faturaya yansıtılacak bedel 29.41 TL olarak faturalandırıldı.


Tarafıma başka hiçbir fatura veya sözleşme bırakılmadı. D-Smart iletişiminden öyle bir sözleşme ile tarafıma 70 TL'lik internet sağlandığı ve kabul ettiğim iddia ediliyor. Ben de imzalamış olduğumu iddia ettiğiniz sözleşmeyi ve konuşmaların dinlenmesini talep ettim. Satışı yapan bayiye ulaşıldığında ses kaydı sisteminin olmadı ortaya çıktı.


Sanki benim hatammış gibi 100 TL diye direnildi. İnternet üzerinden 70 TL olduğunu gösteren sözleşmenin bir örneğini istedim. Yapılan arşiv araştırmasında öyle bir sözleşmenin olmadığını, sadece TV sözleşmesi olduğu ve 29.41 TL'lik bir ödeme yazdığını tarafıma beyan ettiler.


Şimdi imzalamadığım bir sözleşmeden beni en yüksek faturadan 55 TL diyerek kandırıp, ses kaydı bile olmayan, imzalı bir sözleşmenin dahi ortada yokken, elimde 29.41 TL'lik bir fatura var iken aylık 100 TL'den haksız yere fatura kesiyorlar. Düzeltmek için sayısız kez hem eşim hem de ben şikayet oluşturduk.


Bütün çalışanlarınız haklısınız ama yapacak bir şey yok diyorlar. Böyle saçmalık olmaz. Kafanıza göre yazılı çizili bir şey olmadan insanlara ücret çıkaramazsınız. 55 TL diyerek 100 TL'lik paketi sözleşme olmadan milleti kandıramazsınız. Gerekli düzenlemenin tarafıma yapılmasını rica ediyorum.

Volkan Volkan 106 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Volkan13 Şubat

    Ben kendimi anlatamıyorum sanırım. İptal talebinde bulunmadım. Faturama itiraz ettim. Açıkça olmayan bir sözleşmeden fatura göndermenize itiraz ettim. Ayrıca kapatma işe başvuru yaptığımda 1 aylık kullanım sonrası 750 TL gibi bir ceza çıkardınız. Dolandırıcılığın daniskası. Sonrasında bir daha uğraşlar ile 400 TL'ye düşürdünüz. Kimse size nasıl iptal ederiz diye sormadı? Olmayan sözleşmeyi açıklayın bu parayı nasıl gönderdiniz diye sorduk. Bu ücreti kabul etmedim. Siz ise Durmuş böyle yapın iptal edelim diyorsunuz. O dediklerinizi de yaptık. 750 TL çıkardınız. İnsanları aptal yerine koymayın. Arşivlerimizde bulmadığınız sözleşmemin bir örneğini gönderin öncelikle.

  • D-Smart Net Temsilcisi13 Şubat

    Değerli Müşterimiz, İptal talebinizi yerine getirebilmeniz için; smartkart numaranızı içeren yazılı talebinizi imzalı olarak ve ekinde nüfus cüzdanı fotokopiniz ile; PK:138 Şişli İstanbul adresimize göndermeniz ya da bayilerimize şahsen teslim etmeniz veya 0212 478 03 33 nolu faks numaramıza göndermeniz gerekmektedir. Yazılı talebinizin bize ulaşması sonrasında faturalandırmanız ve hizmetiniz durdurulacak ve 7 gün içerisinde iptal işlemleriniz tamamlanacaktır. Yazılı talebinizin ulaşmaması durumunda iptal talebiniz işleme alınmayacaktır. Saygılarımızla D-Smart Müşteri İletişim Merkezi 0850 266 0 266 D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler