10 Eylül
Yorum Yap
#10887385

D-Smart Net İnternetim Varken İnternetsiz Kaldım!

D-Smart müşteri hizmetleri aylarca arayarak internetinizde kesilmeler var D Smart'a geçerseniz bu sorununuz ortadan kalkar dediler. İnternet hizmeti almaya karar verdim ve size TV 'de verelim güzel bir paket yapalım dediler ve TV 'yi hemen getirdiler fakat yayını almadım. İnternet ise 10 gündür teknik servisi aradığımda port yok iptal ettirmek istediğimde ise yetkili hayır port var diyor ama hala bağlanmadı ve ne zaman bağlanacağını söylemiyorlar. Evimde internet varken kaybettim ve ne zaman bağlanacağını söylemiyorlar yarında olur 2 ay sonrada diyorlar, iptal ettirmek istediğimde kullanmadığım TV için 120 TL servis parası istiyorlar.

Everton 386 Okunma

Cevaplar

  • Everton11 Eylül

    Sayın yetkili Size tekrar soruyorum, evimde Superonline internet hizmeti kullanırken D Smart arayıp size daha iyi hizmet vereceğiz deyip Superonline aboneliğimi iptal edip D Smart abonesi oluyorum ve 12 gündür hizmet alamıyorum ve ne zaman alacağımıda bilmiyorum. Sizce ben burada mağdur olmuyormuyum İnternet abaonesi olun yanında tv de verelim dediler. Evimde başka bir platform olmasına karşı uygun olduğu için tv hizmeti alıyorum ve gelip sadece cihazı bıraktılar gittiler. Bunun için 120 TL istiyorsunuz ben D Smart'tan vazgeçmek istememin nedeni sizin bağlantı yapmamanız ve beni kandırmış olmanız. Son not sabahtan beri 2 kere D Smart iptal servisini arıyorum, bana verilen cevap bilgilerinize ulaşamıyorum oluyor. Herhalde 14 günlük yasal üreyi doldurmaya çalışıyorsunuz. Allah'a aşkına hayatımdan çıkın

  • D-Smart Net Temsilcisi10 Eylül

    Değerli Abonemiz, Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili gerekli incelemeler yapılmıştır. İnternet hat aktivasyon talebinizi iletmiş olduğunuz adreste uygun port olmaması sebebi işlemleriniz tamamlanamamaktadır. Kurulumu sağlanıp aktivasyon sağlanan cihazlarda cayma süresi içerisinde iptal edilen aboneliklerden iç kurulum bedeli talep edilmektedir. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler