D-Smart Net İnternet Işığı Yanmıyor!

Ravza Ravza3 ay önce

12 Ekim'de D-Smart'tan bağlandığı söylenen internetimin 8 Kasım'da bağlanmadığını öğrenmem üzerine D-Smart'la iletişime geçtim. Telefondaki arkadaş yarım saat içerisinde DSL ışığımın yanacağını iletti. Ancak 1saat sonra hala ışık olmayınca tekrar müşteri hizmetlerini aradım, bu sefer ancak cumartesi gelebileceklerini ilettiler. Cumartesi günü ise gelmemeleri ve hala sıkıntı yaşamam üzerine iletişime geçtiğim başka arkadaş kendilerinin gelmeyeceğini, bizim elektrikçi çağırmamız gerektiğini ifade etti. Cumartesi ilk elektrikçi geldi, ancak hat kutusunda şahsıma dair bir kablo olmadığını, hatta boş hat olmadığını ifade ederek gitti. Pazartesi yani dün tekrar D-Smart'ı arayıp kutudaki hatta dair bilgi istedim, tevzi kutu f1-5 ve devre no. **'ye bıraktıklarını hattı, gelen elektrikçinin işini bilmediği için yapamadığını ifade etti. Bugün falan 2. Elektrikçi arkadaşla tekrar baktık ve hala hat olmadığına dair fotoğraf ile görüntü aldık. Henüz hattım yok, bugün tam bir ay oldu, internetim yok. Duruma ilişkin nasıl bir yol izlemem gerekiyor hiç bilemedim. Olabilecek her yere şikayetle durumu açıklamaya çalışıyorum. (Bugün biz baktıktan sonra hat için geldilerse fotoğraf ile kaydı var elimde) bana verdiklerini yalan beyanlara dair bir süreç başlatabilir miyim? Bu ay ki kullanmadığım ödemenin geri iadesini ve elektrikçilere ödediğim masrafların karşılanmasını talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ravza 2 ay önce

7 kasım tarihli güncelleme: CİMER şikayetim üzerine bu hafta ilgili firma tarafından 3 kez arandım ve mağduriyetimin en kısa zamanda giderileceği bilgisini aldım. (Hayret onlar beni kendileri aradılar! ) perşembe günü konuştuğum temsilci cuma günü için ekipleri bölgeme yönlendirecekleri bilgisini verdi. Cuma işteyken akşam 4gibi arandım, internetimin bağlandığı bilgisini aldım ancak evde olmadığım için kontrolünü yapamadım. Niyahetinde eve gidince hala bağlanmadığını gördüm! Tekrar D-Smart'ı aradım. Bunca zamandır bana telefonda verdikleri “apartman kutunuzda size dair bir hat olacak, ucunda adınıza daire ya da abone numaranıza bırakılmış bir not olacak” bilgiyi yaklaşık 30dklık telefon görüşmesi ve 2 ayrı temsilcinin 2. Si “bazen duruma göre sadece sinyal bırakıyoruz” diyerek yalanladı? Üstüne 50 TL ücret karşılığı kendi ekiplerini gönderip bağlantımın gerçekleştirilebileceği bilgisini verdi. Hadi dedim çözülecek tamam 50lira olsun kaybım. Onay verdim. Bu sabah 9.36da ekiplerin bölgemde olduğuna dair mesaj aldım. Arayıp zaten ön sıralarda olduğumu ekiplerin geleceğini teyit ettirdim. Akşam 16.30gibi tekrar arandım, bugün gelemeyeceklerini, pazrtesiye randevu vereceklerini belirttiler. Telefondaki gerginlikten sonra “nasipse 17.30-18 gibi uğrarız” şeklinde bilgi verildi. (Tam olarak kullanılan cümle yapısı bu; nasipse uğrarız. Ve ben sabahtan beri evde bekliyordum.) nihayetinde ne ekip geldi, ne bağlantım yapıldı. Üstüne cuma günü yaptığım telefon konuşmasında ilk ay ücretini yatırdığım için ona dair şikayet kaydı oluşturamayacakları, ancak bu ay için şikayet kaydı oluşturulabileceği bilgisi verildi. (Çok komik, faturayı ödediğiniz için o hesap kapanmış artık şikayet kaydı oluşturamayız dedi adam)! Nihayetinde elde olanlar 2 aylık internet alamayış, bu arada oyalanış, üstüne bağlanmayan internetim nedeniyle resmen yalvarırcasına hizmet talebinde bulunmam 50 TL ödemeyle gelip internet bağlamalarını kabul etmem, ona rağmen hala oyanlanmam, evde internet olmadığı için telefonuma aldığım ek ödemeler, elektirkçilere verdiğim para vs... Firma tarafından resmen dalga geçiliyor! Bu da burada dursun!

profile-icon Ravza 2 ay önce

Bugün 1 aralık, hala internetim bağlanmadı. Olmayan bir hat ve olmayan bir etiketin bırakıldığı iddia edilmekte. Apartman kutusunun fotolarını ekliyorum. Hala bana bırakılmış bir hat yok ve nedense ilgili duruma yönelik ekip göndermemekte ve etiketleme yapmamakta kararlılar. Az önce CİMER'e de başvuru oluşturdum. Hiç almadığım bir hizmetin parasını ödüyorum ayrıca eve çağırdığım elektrikçiler de çabası. Umarım süreç en kısa zamanda çözüme ulaşır. Not:tepede görülen kalın hat daire 6 yazan elektrikçinin evime yeni çektiği, aşağıda daire 4 ve 7 var. Zaten daha önce çekilmiş ve bağlanmış olanlar var. Bana hat yok. (elimde 12 kasımda da çekilmiş fotoğraf var, ki bunun aynısı.) niye ekip göndermemekte ısrarcılar anlamış değilim. Not 2: bu arada alt yapi sağlayıcıları Türk Telekom olduğu için kendi baglantilarimla onlara da ulaştım. Bana gelip bağlayabileceklerini ancak durumuma dair bir şikayeti önce D-Smart'ın onlara iletmesi gerektiğini şöyledir. Gerçekten çok ilginç. Neredeyse haftada 3-4 kez konuşuyorum farklı temsilcilerle, hala şikayetime yönelik bir ilerleme sağlanamadı.

np_image1 Ekli Görsel Var
profile-icon Ravza 3 ay önce

Aynı şikayetim üzerine D-Smart mağduriyetimi devam ettiğini dile getirmek istedim. 12.10.2019 tarihinde evime D-Smart'tan ekip gelerek sözleşmemi yaptırdım. Sistemde 17.10.2019tarihinde internetim sağlanmış görünüyor (imiş). Görevim nedeniyle şehir dışına gidip gelmem gerekiyor. 08.11.2019 tarihinde D-Smart'tan internetimin henüz bağlanmadığını fark ettim. Müşteri temsilcisini aradım ve 30dk içerisinde sorunun çözüleceğine dair bilgi aldım. Ancak 1saat sonra hala internetimin DSL ışığı yanmıyordu. Tekrar aradığımda (başka bir temsilci) ancak ertesi gün halledebileceklerini söylediler. Ertesi gün yine aradım; (yine başka bir temsilci) sorunun onlardan kaynaklanmadığını, daireme yeni hat çekilmesi gerektiğini söyledi. 09.10.2019 cumartesi tarihinde bir elektrikçi geldi ve daireme ek yeni hat çekti. (Aynı dairede 6yıldır oturuyorum, yeni taşınmadım, daireme çekilmiş hat zaten vardı) Nihayetinde gelen elektrikçi apartmanın hat kutusundan benim evime yeni kablo çekti, ancak kutuda bana bırakılmış D-Smart hattı yoktu. Tekrar aradım, ekiplerin gelip etiketleme yapacağı bilgisini aldım. O hafta sonu şehir dışında olduğum için bizzat ilgilenemedim. Pazartesi bizzat kendim ilgilendim, yeni bir elektrikçi çağırarak hem kutuyu fotoğrafladım hem de bırakılmış hat olmadığını gördüm. Tekrar D-Smart'ı aradım, bana adresimi doğrulatarak hattı bıraktıklarını ve etiketlemenin yapıldığını ilettiler. Verdikleri tevzi kutu f1-5 ve devre no... 22 (ya da başka bir şekilde) bırakılmış hat yoktu. Bu süreçte belki yanlış apartmana bırakılmış olacağını düşünerek her gün ekibin gelip D-Smart'tan internetimi bağlamasını bekledim. Müşteri temsilcilerinin bana ilettiği bilgi 48sa içinde şikayetime geri dönüş yapılacağı. Kaç 48 saat acaba? Tekrar ve tekrar ve tekrar yapmış olduğum aramalara rağmen bugün 18.11.2019 saat 18.12 itibariyle hala internet bağlantımız yok, 17.10.2019da aboneliğim başlatılmış görünmesine rağmen apartman kutusunda bana bırakılmış bir hat yok, ve D-Smart'tan ekip gelmedi!

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler