10 Ağustos 2018
Yorum Yap
#10769685

D-Smart Net İnternet Altyapı Ve Nakil Problemi

Yaklaşık 2 yıldır D-Smart internet ve TV abonesiyim. Adres değişikliği yapmak durumunda kaldığım için aboneliğimdeki TV ve interneti yeni adresimde kullanmak istedim.


Yeni adresimde internet altyapısı olmadığını birkaç kez belirtmeme rağmen, çağrı merkeziyle her görüşmemizde " altyapınız mevcut, hiç problem yok" denilerek 20/06/2018 den bu yana internet hizmeti alamıyorum. Telekom'dan gelen yetkililer D-Smart'a altyapımızın olmadığını bildirmemizi istediler. Defaeten belirtmemize rağmen henüz gelişme sağlayamadık.


İnternet faturamı hizmet almayarak ödemeye devam ediyorum, internet aboneliğimi sonlandırıp TV aboneliğine devam etmek istememe rağmen buna yönelik biz çözüm de geliştiremediler. Aboneliği tamamen sona erdirmek istediğimizde, sorun bizden kaynaklanmamasına rağmen cayma bedeli ödemek durumunda olduğumuzu belirtiyorlar. Sorun çözümü hakkında yardımlarınızı rica ederim.


532 495**
**@gmail.com

Ayşen Ayşen 126 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • D-Smart Net Temsilcisi14 Ağustos 2018

    Değerli Abonemiz, İnternet bağlantı sorununuz ile ilgili gerekli kontrolleri sağlamak ve yaşanan bağlantı sorunun çözümü adına , teknik birim tarafından 14.08.2018 tarihinde geri dönüş sağlanarak arıza kaydınız alınmıştır. Saygılarımızla.

  • Ayşen10 Ağustos 2018

    Çağrı Merkezinizi defalarca aramama rağmen altyapı var cevabını aldım sisteminizde altyapı var gözüküyor ama maalesef gelen teknik ekip (Telekom) bana bu apartmanda altyapı yok ne zaman yapılacağı belli değil internet faturanızı dondursunlar dedi fakat sizden gelen cevap elektikci yardımıyla sorununuzu çözün elektirikci de altyapı yok etiketleme yok dedi telekomculara bu bilgiyi D-Smart'a siz iletin dediğimde siz söylersiniz deyip gittiler kullanamadığım internetin faturasını sorun benden kaynaklanmadığı halde ödüyorum o zaman kapatalım dediğimde yaklaşık 400 lira civarında cayma bedeli istiyorsunuz sorunumu en kısa zamanda gidermenizi istiyorum nakil olmadan altyapınızın olmadığı bilgisini vermeliydiniz

  • D-Smart Net Temsilcisi10 Ağustos 2018

    Değerli Müşterimiz Sayın AYŞEN G., 10769685 ıd numaralı talebiniz tarafımıza ulaşmış olup, ilgili birim tarafından kontroller başlatılmıştır. Şikayet konusunun çözümüne dair bilgilendirme sağlamak adına, en kısa sürede tarafınıza geri arama yapılacaktır. D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz. Saygılarımızla D-Smart

Ziyaretçi Yorumları