D-Smart Net ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

D-Smart Net Hizmet Yok Sadece Fatura Var!

282görüntüleme
Onur
Onur 25 Kasım 2020 12:17

2,5 aydır hizmet almaya başladığım D-Smart dan sadece 1 ay hizmet alabildim. Eylül ayında 3 hafta, Kasım ayında ise hala çözülmeyi bekleyen ve 1 haftadır devam eden internet hizmeti alamama durumumu firma çözmüyor. Onlarca kez arıza kaydı bırakmama rağmen kimse ne geldi ne de aradı! Üstüne açtığım kayıtlar birkaç gün sonra çözümlendi olarak kapatılıyor!

Eylül ayında ki arıza ile kimse müdahalede bulunmayınca alt yapıyı sağlayan firmadan bir tanıdık ile iletişime geçtim ve kendisi mesai saati dışında gelip özel olarak sorunlumla ilgilendi ve çözümledi. Ama hizmet aldığım firma bir kez bile arayıp arıza kaydınız ile ilgili durumu sorgulamadı.

Müşteri hizmetlerini aradığımda aylardır telefon sesi kesik kesik gelmekte, müşteri hizmetlerimde profesyonel anlamda kimse yardımcı olmuyor ve hakaret dahi edilmeyen görüşmelerde cevap veremedikleri için telefonlar suratıma kapatılıyor. Bunlarla ilgili yaptığım şikayetlere firma dönüş sağlamıyor.

Alamadığım hizmet için indirim istiyorum talep oluşturuluyor ama dönen olmuyor!

90TL olarak imzaladığım paket 105TL olarak faturalandırılıyor!

Abonelik sırasında aynı gün kurulumu yapan firma arıza konusuna yasal süreci fazlasıyla aşıyor ve muhatap bulamıyorsunuz.

Bu şikayetim D-Smart tarafından bir ihtar niteliğinde değerlendirilmesini talep ediyorum. Sorunlarım gün içinde çözümlenmediği takdirde aboneliğim fesihi hizmet alamadığım için tek taraflı fesih ederek geçmiş dönem hizmet alamadığım süreler için hukuki süreci başlatacağımı bildiririm.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler