D-Smart Net Haksız Yere Neden Fatura Ödetmenin Peşinde?

Aslı Aslı 3 ay önce

2.09.2019 D-Smart TV ve internet kurulumu için başvurdum, 4.09.2019 tarihinde TV kurulumu yapıldı ancak internet için kendi servis elemanlarının bu işle ilgilenmediğini kendimizin bir tesisatçı bulup internet bağlantısı için uğraşmamızı söylediler. Hangi kurumda onca ödeme yapıp kendim tesisatçı çağırttırıp tesisatçıya da ekstra para ödeyip kurulumu gerçekleştiriyorum? Bununla ilgili ilk başvuru yaptığımızda kurulum için tesisatçı bulacaksınız diye bizi uyarmayan bu firma bulduktan sonra benim kullanmadığım ayların faturasını bana neden ödetmeye çalışıyor? 24.09.2019 tarihinde tam 3 tane tesisatçı sonucunda eve internetimi bağlatabildim ve 24.09.2019 saat 16.22 itibariyle internetimi kullanmaya başladım 10.10.2019 ekim ayı olarak gelen ilk faturamı 124.76 TL tutarında yansıttılar!

İtiraz etmek için D-Smart müşteri hizmetlerini aradığımda 2 aylık fatura bedeli dediler ve kayıtlara bakıldığında zaten 2 aylık fatura gönderme ihtimalleri bile olması mümkün değildi, itiraz talebimi oluşturdular tabii ki kullanılmayan bir durum varsa yeni gelen faturanızdan düşülecek dediler 21.10.2019 saat 16.17 beni D-Smart müşteri hizmetlerinden aradılar ve itirazla ilgili sadece 3 günlük kullanılmamış görünüyor sisteme yaptığınız arıza kayıtları bu şekilde olduğundan dolayı dediler 4.09.2019'dan 24.09.2019'a kadar ben hiçbir şekilde internet kullanmadım elimde bana D-Smart'ın göndermiş olduğu mesajlar duruyor ve inatla ne faturamdan 20 günlük kullanmama bedelimi düşürttürebiliyorum ne de laf anlatabiliyorum!

Başvuru yaptığım günden beri müşteri hizmetlerindeki elemanlarla tartışıyorum kesinlikle ama kesinlikle hakları olmayan bir parayı inatla almaya çalışıyorlar ve ben vermek istemiyorum çünkü benim kullanmaya başladığım tarih belli! Acilen bu durumumla ilgili mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler