18 Aralık 2018
Yorum Yap
#11316833

D-Smart Net D-Smart Çok Büyük Firmasın Helal!

D-Smart tarafından resmen kandırıldık evime internet bağlatmak istedim. Superonline'dan aldıkları bilgim ile güya internet bağlamaya geldiler decoderi kurdular üstelik TV kanalı istemiyorum dememe rağmen internet kalitesi için mecburi olduğunu söylediler. 5 gün sonra Superonline tarafından arandım apt. İnternet altyapısı olmadığı için Superonline'dan arandım ve başvurumun iptal edildiğini söylediler. 6. Gün bende decoderi bayisine iade ettim üyeliğimi de müşteri hizmetlerini arayarak iptal ettim sonra cayma bedeli olarak 120 TL'lik üyelik iptal parasını ödedim, bir ay sonra yeniden SMS ile 140 TL daha borcumun olduğu söyleniyor.


Anlayamadığım modemi dahi bağlanmamış hiçbir şekilde aktif edilmemiş kablosu dahi çekilmemiş hangi internet borcu bu, bir cevap versinler benden 240 ondan 240 TL hizmet vermeden kazandığı paranın hesabını nasıl verecekler, hak ediyorlar mı? Hak ediyor musunuz sizce?

Yaren Yaren 160 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • D-Smart Net Temsilcisi19 Aralık 2018

    Değerli Abonemiz, Kurulumu sağlanıp aktivasyon tamamlanan cihazlarda cayma süresi içerisinde iptal edilen aboneliklerden iç kurulum bedeli talep edilmektedir. Faturanızı ödemeniz gerekmektedir. Saygılarımızla D-Smart Müşteri İletişim Merkezi 0850 266 0 266 D-Smart ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 266 0 266 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak ya da https://www.dsmart.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Iletisim adresinden göndererek bildirebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları