D-Smart Net Cayma Süresi Faturalandırma

Fikret Fikret06 Ocak 19:42

D-Smart firması müşteri temsilcisi ile telefonda görüşmelerim neticesinde D-Smart fiber internet + D Smart TV uydu hizmetinin tanıtımı ve bilgilendirilmesi tarafıma yapıldı ve bu hizmeti satin almaya karar verdim. Tanıtımda internet hizmeti ve verecekleri uydu alıcısı sayesinde TV yayınını ileri – geri alabileceğim, kayıt edebileceğim konusunda net bilgi verildi.

28/10/19 tarihinde aşağıda belirtilen ev adresime hizmet bağlanmak için gelindi ancak sadece D Smart TV uydu hizmetinin kurulumu yapıldı. İnternet hizmetinin kurulumu 3 – 7 gün içerisinde yapılacağı taahhüt edildi. 1 hafta geçmiş olmasına rağmen internet bağlantısı ve kurulumu yapılmadı. Ayrıca kurulumda verdikleri cihaz ile ileri-geri sarma ve kayıt yapılmadığını müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşme sonrası öğrendim. İnternet hizmeti olmadan cihaz değiştirilse dahi bu özelliği kullanmam mümkün değildi.

İnternet bağlantımın bir an evvel kurulması için 05/11/19 Tarihinde müşteri hizmetlerini aradığımda altyapı yetersizliği nedeniyle kurulumun yapılamadığını öğrendim ve yasal cayma hakkımı kullanmak üzere aynı gün İptal kaydı oluşturdum. İptal işlemlerine devam edip aşağıdaki numaraya 06/11/19 tarihinde İptal dilekçemi faks gönderdim ve aynı zamanda bayi kanalıyla elden dilekçemi teslim ettim. Cihazları teslim ederek iade işlemini tamamladım. 08/11/19 Tarihinde müşteri hizmetlerinden arandım ve kurulum ve aktivasyon adı altında 241 TL bedel yansıtıldığını öğrendim. Bu iptali, tüketici sözleşmesindeki cayma hakkım olan 14 gün içerisinde altyapı gerekçesiyle zorunlu olarak sağladığım için bu bedelin iptalini rica ediyorum. Aksi durumda tüketici haklarımı kullanarak yasal işlemleri başlatacağım.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler